top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

taciz


" yılbaşında taksim’de eğlenen kadınları taciz edenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. geçtiğimiz yıllarda tck 105’inci maddeye göre küçük cezalarla kurtulan tacizcilere, bu yıl 102’inci maddeden işlem yapıldı. tck 102’de “vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor. yani kadınlara dokunan yandı."

"madem böyle bir şey vardı niye şimdiye kadar bu madde işletilmedi? bir hakim istedi diye mi oldu? yoksa birileri hakimlerden böyle yorumlamasını mı istedi?" şeklinde sorular geliyor aklıma.

temel insan hakkı olan bir konuda katı olması gereken adaletin şimdiye kadar böylesine gevşek davranmış olmasına ne demeli bilmiyorum.

bir elinde terazi tutan justita'nın gözlerinin bağlı olmasının nedeni karar verirken duygularının etkisinden arınmış olmak, olayları aklın muhakemesinden geçirmek içindir. böylesi bir rezilliğe şimdiye kadar gözünü kapatan türk adaletinin, savunmasını akıl üzerine bina etmesini beklemek saflık olur sanırım.

bizim justita'nın gözlerinin açık olması gerekiyor demek ki...


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page