top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Kız istemeye gitmiş damat oturuşu


Müstakbel damat adayı oturduğu yerde 60 derecelik açı ile halıya doğru bakarken, dizleri birbirine yapışık, ayak parmak uçları yerde, topuklar hafif havada yerdeki halının desenlerini saymakla meşguldür. O kadar uzun süre halıya bakar, o kadar inceler ki önüne tezgahı kursanız aynısını dokuyacak, ilmek atacak kıvama gelmiştir. Mahcuptur, utangaçtır.

Dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası Merkez Bankası’nın yaptığı açıklama da tıpkı kız istemeye gitmiş damat gibi utangaç ve mahcuptu.

Marjinal fonlama oranını (üst bant) %10,75’ten %10,50’ye indirdi.

Marjinal fonlama maliyetini temsil eden üst bantta indirime giderek aslında kredilerin fiyatlamasını etkilemeyi hedeflediğini söyleyebiliriz. Böylece büyümeyi öne çıkararak enflasyonun teferruat olduğunu söylemiş oldu. FOMC üyelerinden gelen ve FED’in düşünüldüğü kadar güvercin olmadığına işaret eden açıklamalar ve gelecek veriler ışığında küresel piyasalarda yaşanabilecek iyileşmenin devam etmesi durumunda faiz artışının tekrar gündeme getirilebileceğini göz ardı etmemiş olduğunu umuyorum.

Bu karar sonrası süreçte Merkez Bankası’nın fonlama kompozisyonunu, haftalık repo yönünde arttırarak ortalama fonlama maliyetini %7,5’e çekmesini beklemek gerekiyor. Ve de $/TL’deki hareketleri biraz daha yakından takip ederek Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine girilip girilmediğini söylemek daha doğru olur düşüncesindeyim.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page