top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Bir Cisim Yaklaşıyor


Brexit öylesi bir belirsizlik hali yarattı ki, neredeyse piyasaları hergün takip eden ve akan veri trafiğine bakarak ekonominin nereye doğru gideceğini anlamaya çalışanlar “bilinmeyen bir cisim yaklaşıyor” demeye başladı. Hatırlayacaksınız Fed de bu konudaki rahatsızlığını önceki gün dile getirdi. Yellen, İngiltere’de önümüzdeki hafta yapılacak olan AB oylamasının verilen kararları etkilediğini söyledi.

Bunun ilk etkisini finansal piyasalarda göreceğimiz muhakkak. Ardından ekonomileri, sonrasında da siyaseti etkileyeceği söylemek falcılık olmayacak. Yaklaşan bilinmeyen cisim, gezegenin sonunu getirmeyecek elbette ama risk algılamasını, iştahını ve de fiyatlamaları derinden etkileyebilecek bir durumla karşı karşıyayız. Gora’da tüm film boyunca olur olmaz yerde ortaya çıkıp “Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor!” diyen Tihilu’ya bağırdığı gibi “Çık dışarı!!” diyebileceğimiz bir durum da olmayacak.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, İngiltere'de 23 Haziran'da yapılacak AB referandumunun olası sonuçları konusunda İngiliz seçmenleri uyardılar. Tusk yaptığı açıklamada İngiltere'nin Avrupa Birliği için önemli bir ülke olduğunu ve AB'yi terk etmesinin İngiltere için bir anlam ifade etmeyeceğini, ayrılma yönünde müzakerelerin yaşanacağı 7 yıllık bir belirsizlik dönemine girileceğini savundu. Tusk konuşmasında ayrıca, son anketlerin İngiltere'deki referandum sonucu için iyimser olmayı zorlaştırdığını, ancak her şeyin mümkün olabileceğini de ifade etti.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page