top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Geçit Töreni


Geçen hafta vefat eden Hakkı Devrim’in gazetedeki köşesinde okumuştum ilk “Resmi Geçit Töreni” ifadesinin yanlış olduğunu. Arapça’da resm sözcüğü tören anlamına gelmekteymiş meğer. Doğrusu ya Resm-i Geçit ya da Geçit Töreni olmalı diyerek ince ince kızmıştı rahmetli anlam bozukluğu barındıran belirtisiz isim tamlamasını bu şekilde kullananlara. Dün, geçit töreni edasıyla ardı sıra açıklamalar yapan Merkez Bankalarını gördüğümde aklıma geldi bu anektod.

TCMB, gecelik borçlanma faizini 50 baz puan daha indirerek %9’a çekerken Mart 2016’dan bu yana koridorun üst bandında 175 baz puan indirim gerçekleştirmiş oldu. Haftalık repo veya diğer bir ifadeyle politika faiz oranı ile koridorun üst bandı arasındaki fark (spread) ise 2010 yılından beri en düşük seviyeye, 150 baz puana kadar geriledi. Tek politika faizine doğru dar bir koridordan adım adım ilerleyeceğimize işaret eden faiz kararı, enflasyondaki baz etkisinin kalkmasıyla beraber üst banttan yapılan indirimler konusunda Merkez Bankası’nın daha ihtiyatlı bir tutum sergileyeceğini düşündürmekte. Bu ihtiyatlı tutumun seyri, ağırlıklı ortalama fonlama faizinin politika faizine ne kadar yakınsayacağı ile de yakından bağlantılı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde büyümenin ivme kazandığını ama hala belirsizliğin yüksek, enflasyon görünümünün sakin olduğunu; gerek görülürse tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını açıkladı. Küresel ekonomideki kırılganlık ve jeopolitik gelişmelerden dolayı aşağı yönlü risklerin ve belirsizliğin hakim olduğunu; İngiltere'nin referandumu sonrasında ise her duruma hazır olduklarını belirtti.

Fed Başkanı Janet Yellen ise ABD Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı yarıyıl para politikası sunumununda odak noktasında ekonomik büyümeye yönelik uzun vadeli ters rüzgarlar yer aldı. Küresel riskler ve ABD'de istihdamın yavaşlamasının faiz artırımlarına ihtiyatlı bir yaklışımı gerektirdiğini belirtti. Fed'in faiz artırmadan önce ABD ekonomisinde büyümenin ve istihdamın toparlandığından emin olmak ve İngiltere'de 23 Haziran'da yapılacak referandumdan şok edici bir sonuç çıkmadığını görmek istediğini söyledi.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page