top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Yarın ola hayrola


Beatles’ın tek bir akorla bestelediği, elektronik müziğin temellerini attığı için zamanının ötesinde diye nitelenen şarkısının adıdır “Tomorrow never knows”. “Yarın ola hayrola” diye çevirebiliriz sanırım. Sözleri eski Mısır’da ölülerin mezarlarına bırakılan, papirüslere yazılmış dua ve sihirler kitabından esinlenmiştir. Şarkı "varoluş oyununu sonuna kadar oyna” diye biter.

İngiltere ve AB için “varoluş” oyununun sonuna kadar oynanıp oynanmayacağını bugünkü referandum sonrası öğreneceğiz. Peki bu noktaya nasıl gelindi?

İngiltere Başbakanı David Cameron, 2013 yılı Ocak ayında, Mayıs 2015 seçimleri sonrasında yeniden seçilmeleri durumunda İngiltere’nin AB üyeliğinin yeniden değerlendirileceğini ve en geç 2017 yılının sonuna kadar üyelikten ayrılma ya da üyeliği sürdürmeye yönelik bir halk oylamasına gidileceğini vaat etti. Yeniden seçilmeleri sonrasında da hali hazırda belirli ayrıcalıklara sahip olan İngiltere’nin, AB ile olan ilişkilerini daha avantajlı bir duruma getirmeye yönelik müzakerelerde elini güçlendirme ve vaadini yerine getirme amacıyla Şubat 2016’da İngiltere’nin AB üyeliğine ilişkin referandumun 23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Gelinen son noktada durum şöyle: Anketler başabaş.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page