top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Söylesem tesiri yok


‘’Beyhude gamlanma divane gönül! Cümle âlemin rızkını veren vardır. Yaptığın hatayı görmüyor sanma. Kalpte gizli en derin sırları bilen vardır...’’ diye başlar ve ‘’Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil...’’ diye sonlanır Fuzuli’nin şiiri.

Dün başlayan ve Çarşamba gününe kadar devam edecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Portekiz’de düzenlediği konferansta Merkez Bankası başkanları konuşma yapacaktı. İngiltere’deki referandumun ardından İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney konuşmasını iptal etmişti. Ardından Brexit sonrası Fed faiz politikasının gidişatına ilişkin sinyaller vermesi beklenen Fed Başkanı Yellen’ın konuşması iptal oldu. Merkez Bankaları’nın durumu Fuzuli dediği gibi:

“Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok.”

Oysa kredi derecelendirme kuruluşları tesirli konuşmaya devam ediyor. Brexit kararının ardından Moody's, İngiltere'nin kredi notu görünümünü “durağan” seviyesinden “negatif”e düşürmüştü. S&P ise ayrılma kararı sonrası İngiltere için AAA kredi notunun artık savunulabilir olmadığını belirtmişti. Dün, S&P sözünde durarak İngiltere’nin AAA olan kredi notunu AA'ya indirirken görünümünü negatife çekti ve başka indirimlerin gelebileceği sinyalini verdi. Fitch Ratings de İngiltere Merkez Bankası'nın uzun dönem yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu AA+'dan AA'ya indirdi.

Dışarıda ve içeride Brexit’in artçıları devam ederken Moskova yönetiminden gelen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin’e mektup yazarak geçtiğimiz Kasım ayında düşürülen Rus uçağı ile ilgili üzüntülerini ilettiğine ilişkin açıklama $/TL’nin ateşini biraz olsun düşürdü.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page