top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Eylül'de Gel


Şarkısını yaptığımın ertesi gün çalınmaya başladı üstelik de son derece kötü bir kayıttı ve ben o şarkıyı dört sene ne sahnede ne konserde söyledim, çünkü o kadar da önemli bulmuyordum. O şarkıyı Fecri Ağabey (Ebcioğlu) verdi, bunu söyle dedi. Üzülür diye kabul ettim. Geldim, şarkıyı söylemekten vazgeçtim. Unutturmaya çalışıyorum, unutmuyor. “Söyledin mi şarkıyı?” diye her gün telefon ediyor. En nihayetinde “Söyleyeyim de kurtulayım şu adamdan, bir 45’lik plağın B yüzüne koyarız.” dedim ve nitekim de öyle oldu. Bir 45’lik plağın B yüzünde çıktı. Hiçbir konserimde de söylemedim. Derken Bostancı Gösteri Merkezi konserlerinde ilk kez sahnede söyledim. 5 dakika alkış oldu belki, bitmiyor. “Allah Allah ya, bu ne?” dedim.

Alpay’ın, Ankara Sanayi Odası dergisine verdiği söyleşiden yukarıdaki satırlar.

Sonrası malum, şarkı efsane oldu. Hatta ortaokul, lisede bütünlemeye kaldığımızda hocalarımızın mırıldandığını görmüşlüğüm vardır.

Fed Başkanı Janet Yellen, Philadelphia Küresel İlişkiler Konseyi toplantısı öncesinde dün yapmış olduğu ve aşağıya önemli gördüğüm bölümlerini alıntıladığım konuşmasını okurken tıpkı Alpay gibi “Allah Allah ya, bu ne?” dedim.

Sanki faiz artırımı için “Eylül’de Gel” der gibi.

Yellen, koşulların karşılanması durumunda, kademeli faiz artırımının uygun olduğunu söyledi. Faizin, fiyat istikrarını ve sürdürülebilir istihdamı sağlayabilmesi için, zamana yayılarak, kademeli bir şekilde yükseltilmesinin gerekeceğini düşünmeye devam ettiğini belirtti, ancak belli bir zamanlamadan bahsetmedi. Mayıs ayı istihdam verisinin hayal kırıklığı yarattığını ve endişe verici olduğunu kaydederek, bu bir sapma ya da ekonomik faaliyetteki zayıflama kaynaklı geçici bir yavaşlamaysa, istihdamın artış yönünde hareket edeceğini ve gelirde artışla sonuçlanacağını belirtti.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page