top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Ayların en zalimi


“Ağustos

gidip dönen bir ad takvimde.

Daha doğrusu

sabahları gelip akşamları gider

-ve hep Eylüle ulaşır nedense-”

demiş olsa da Turgut Uyar, üzerine ince ince matematik hesaplarının yapıldığı bir ay olmuş Ağusots.

Adını Julius Caesar’dan (Sezar) sonra imparator olan Augustus’tan alıyor.

Caesar’ın adını taşıyan Julius-Temmuz ayı 31 günken neden kendi adımı taşıyan bu ay 30 gün diye hasedinden çatlıyor. Ama “Caesar’ın hakkı Caesar’a” diyip Februarius’tan (Şubat) bir günü alıp kendi ismini taşıyan aya vererek 1 gün daha uzatarak durumu eşitliyor.

Allah uzun ömür versin, anneannem de “Ağustosun yarısı yaz, yarısı kış” der.

Öyle görünüyor ki, yılın geri kalanı için ekonominin nasıl gideceğinin ipuçlarını da bu ay içerisinde öğreneceğiz.

Bu hafta Türkiye piyasaları için iki önemli gelişme yakından takip edilecek. 3 Ağustos Çarşamba günü Temmuz ayı enflasyon oranları açıklanırken, 5 Ağustos’ta Moody’s’in Türkiye’nin ratingini ilişkin değerlendirmesini takip edeceğiz. Moody’s, darbe girişimi sonrası Türkiye’nin notunu indirmek amacıya incelemeye alırken, Moody’s ile ekonomi yönetimi arasındaki görüşmelerin olumlu seyrettiği mesajları verilmişti. Bir not indirimi olasılığı olduğu gibi Moody’s’in açıklama yapmayarak bir süre daha beklemesi ya da açıklama yaparak notu değiştirmemesi de olasıklar dahilinde. Son olasılık Türkiye piyasalarını rahatlatacağı gibi 19 Ağustos’taki Fitch değerlendirmesi için de örnek oluşturacaktır.

Bir diğer önemli gelişme ise Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi. TÜFE’ye ilişkin beklentilere baktığımızda aylık medyan tahmin %0,69, ortalama tahmin %0,64. 2016 sonu için medyan ve ortalama tahminlerin ise %7,90 ve %7,82 seviyesinde oluştuğunu görmekteyiz. Para Piyasası Kurulu notları, Temmuz ayına ilişkin ilk verilerin, yıllık gıda enflasyonunda işlenmemiş gıda kaynaklı olarak yükselmeye devam edebileceğine dikkat çekmişti.

Yurtdışında ise imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) ile Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisini takip edeceğiz. İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz toplantısı da Brexit sonrası ek bir parasal genişlemeye gidilip gidilmeyeceğini görmemiz açısında önemli olacak.

Bugün TİM temmuz ayı ihracat verileri ve İSO İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi(PMI) açıklanacak.

Şiirle başladık yine şiirle bitirelim.

T.S. Eliot Çorak Ülke şiirinin ilk mısrası “Nisan ayların en zalimidir” der.

Öyle bile olsa limonata ferahlığındaki bahar aylarını hiçbir şeye değişmem.

İyi bir hafta dileklerimle


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page