top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

USB ve İhtimaller


USB’yi bilgisayara takmak çok kolay gibi görünse de durumun aslında hiç de öyle olmadığını aşağıdaki görselde yapılan izahtan anlayabilirsiniz.

Üzerinde doğru yüzünü belli edecek delikler olmasına ve bunu bulma olasılığı %50’den büyük olmasına rağmen beynimizin bize oynadığı oyunlara yeniliriz her seferinde. Aksini yapma olasılığımız çok az olmasına rağmen evden çıktıktan sonra ütüyü prizden çektim mi, çayın altını söndürdüm mü, kapıyı kilitledim mi gibi kendimizden şüpheye düşürecek sorular sorarken bulabiliyoruz kendimizi.

Tam bu noktada Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabında sözünü edilen bir motordan bahsedeyim. Altın Kalp uzay gemisinde bulunan bu aletin ismi Sonsuz İhtimalsizlik Motoru’dur. Çalışma prensibi bir şeyin ne kadar olası olduğu üzerine değil, ne kadar olası olmadığı üzerine kuruludur. Özelliği nedir diye soracak olursanız, olabilme ihtimali sonsuz olan olayları gerçek yapabilmesidir. Var olup olmadığı bilinmeyen bir gezegene de ışınlayabilmekte, nükleer bombayı bir çiçeğe de dönüştürebilmekte.

Moody’s’ten, piyasalar kapandıktan sonra gelmesi beklenen açıklamaya da “not indiriminin olası olmadığı üzerinden” yaklaşmayı tercih ediyorum. Darbe girişimi sonrası Türkiye’yi değerlendirmeye tabi tutacağını açıklayan Moody’s ile ekonomi yönetimi arasındaki görüşmelerin olumlu seyrettiğine ilişkin mesajlar verilmişti. Ne olabileceğine baktığımızda:

  • İlk olasılık not indirimi yapması.

  • İkinci olasılık not indirimine gitmemesi, açıklama yapmaması ve bir süre daha beklemesi.

  • Üçüncü olasılık not indirimine gitmemesi ve açıklama yapması.

Bütçe ile ilgili gelişmelerin seyrini görmek isteyeceğini düşündüğüm Moody’s’in, S&P gibi hızlı bir değerlendirme yapmayacağını bekliyorum. Yani ikinci olasılık daha kuvvetli gibi görünüyor.

Bu arada son iki haftadır yabancıların portföyünde azalışın devam ettiğini görmekteyiz. Yurt dışında yerleşik kişilerin 29 Temmuz itibarıyla portföyünde, bir önceki hafta 37,989 milyar dolar olan hisse stok miktarı 40,034 milyar dolara; 34,015 milyar dolar olan DİBS stok miktarı 34,853 milyar dolara; 958,6 milyon dolar olan özel sektör tahvil ve bonoları da 989 milyon dolara yükseldi. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değerinde 328 milyon dolar, DİBS değerinde 117 milyon dolar düşüş yaşanırken, özel sektör tahvil ve bonolarında 30 milyon dolarlık artış gözlendi. Yabancılar iki haftadır satıyorsa kim alıyor bunları diye sorduğumuzda cevabı SPK’nın yapmış olduğu düzenlemede gizli. SPK, şirketlere hisse geri alımı konusunda kolaylık sağlamıştı.

Reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında aylık %0,8 değer kazanarak 101,1 oldu. Reel efektif kurun artışı Türk Lirası'nın değer kazandığını, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını göstermekte.

İngiltere Merkez Bankası(BOE), faiz oranını beklendiği üzere 25 baz puan düşürerek %0,50’den %0,25’e çekti. Varlık Alım Programını da sürpriz bir şekilde yükselterek 375 milyar sterlinden 435 milyar sterline çıkarırken, 2017 büyüme tahminini de %2,3’ten %0,8’ indirdi ve İngiltere için sıkıntılı bir sürecin gelmekte olduğunu haber verdi.

Her ne kadar son ekonomik veriler FED için faiz artırımı olasılığını neredeyse 2017 yılına ötelemiş gibi görünse de bugün açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin gücü bunun sağlaması olacak.

Bugün ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak.


23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page