top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Çabalamak


Uluslararası Olimpiyat Komitesi Gelişmekte Olan Ülkeleri teşvik etmek amacıyla herhangi bir eleme sürecinden geçmeden doğrudan katılabilmesine olanak sağlayan kontenjanından (wildcard) Ekvator Ginesi’ni 2000 Sidney Olimpiyatlarına davet eder.

Ekvator Ginesi yüzme takımıyla oyunlara katılmaya karar verir; ancak şöyle bir sorun vardır: Yüzme takımında yarışacak sporcuları yoktur. Oyunlar başlamadan birkaç ay önce radyolara ilan verilerek milli takıma sporcu aranır. Sporcuları Malabo kentindeki Ureca Oteli’ne davet eder. Bu detay önemli çünkü ülkede yüzme havuzu olan (12 metre uzunluğunda) tek oteldir.

Sadece iki kişi gelir. Biri, manavda kasiyerlik yapan Paula Barila Bolopa adında bir kadın, diğeri de bilgisayar mühendisi olan kahramanımız Eric Moussambani’dir. Başka katılım olmayınca bu iki kişi olimpiyatlara gönderilir.

Antrenörü olmadığı için denizde, nehirde kendi kendine haftasonları iki saat antreman yaparak hazırlanır Moussambani. Seçmelerden 3 ay sonra olimpiyat yollarına düşer. Önce Gabon’a, oradan Paris’e, oradan Hong Kong’a ve nihayet Sidney’e ulaşır 3 günlük bir yolculuğun sonunda. İlk şoku olimpik havuzu gördüğünde yaşar, bu kadar büyüğünü beklememektedir.

Seçmelerde Nijer’den Karim Bare ve Tacikistan’dan Farkhod Oripov ile yarışır. Oripov ve Bare erken çıkış yaparlar ve diskalifiye edilirler. Bu, serisini kazandığı anlamına gelmektedir ama bir üst tura çıkabilmesi için 1:10 barajını geçmek zorundadır. 17.000 kişinin önünde tek başına havuza dalar ve ilk 10-15 saniyeyi hızlı geçer sonrası ise olimpiyat tarihinin en yavaş 100 metre serbest derecesidir. Yarışmayı 1:52.72 ile tamamlarken, Ekvator Ginesi Ulusal rekorunu kırar. Olimpiyat ruhunu yansıtan çabası ve hikayesi medyanın ilgisini çeker. Kendisine uzatılan mikrofonlara “Altın madalya kazanmış gibi mutluyum, herkes beni alkışlıyordu ve bu da en az kazanmak kadar güzeldi” der.

Moussambani, 2012’den beri Ekvator Ginesi yüzme takımının koçluğunu yürütmekte. 36 yüzücünün bulunduğu ve artık olimpik havuzda antreman yapan daha “rekabetçi” bir takımın başında. Bu arada Moussambani kendini geliştirmeye devam eder. 2004 yılına gelindiğinde 100 metre serbest derecesini 00:57’ye; 2012 yılında 34 yaşındayken 00:55’e geliştirir. 46.91 ile Brezilyalı Cesar Cielo’ya ait dünya rekorunun 8 saniye gerisindedir.

Ekvator Ginesi’ni temsil eden diğer sporcu Paula Barilia Bolopa’yı da merak etmiş olabilirsiniz. Olimpiyatta 50 metre serbestte 1:03.97 ile ulusal rekoru kırar lakin o da oyunlar tarihinin en yavaş derecesini gerçekleştirir.

***

Moussambani’nin olimpiyat hikayesinde şansın elbette etkisi var ama beni asıl etkileyen başarısızlığının üzerine giderken gösterdiği çaba.

***

Dün açıklanan Haziran ayı Cari İşlemler Dengesi de benzer bir duruma işaret ediyor. Enerji fiyatlarında yaşanan düşüş bizim için büyük bir şanstı ama bundan sonrasında gösterilecek çaba çok daha önemli. Yılın ikinci yarısı ile beraber enerji fiyatlarındaki baz etkisi ortadan kalkacak.

Haziran ayında Cari İşlemler Dengesi beklentilerin üzerinde gelerek 4,942 milyar dolar açık verdi. Piyasa beklentisi 4,3 milyar dolar düzeyindeydi. Geçen yılın aynı ayında cari açığın 3,216 milyar dolar olduğu dikkate alındığında %54 bir artış anlamına gelmekte. 12 aylık birikimli cari açık geçen ay gördüğü ve bu senenin en düşük seviyesi olacağını düşündüğümüz 27,249 milyar dolardan 29,416 milyar dolara yükselmiş oldu. Orta Vadeli Plan’da 2016 yılında cari işlemler dengesinin 28,6 milyar dolar açık vermesi öngörüldüğünü tekrar hatırlatalım. Temmuz ayında cari açığın 28,6 milyar dolara tekrar gerileyeceğini düşünsek de yılın geri kalanı için daralmanın sona erdiğini ve genişleyeceğini beklemekteyiz.

İki haftadır yabancıların hisse senedi ve DİBS portföyünde devam eden azalışın ise durduğunu görmekteyiz. Yurt dışında yerleşik kişilerin 5 Ağustos itibarıyla portföyünde, bir önceki hafta 40,034 milyar dolar olan hisse stok miktarı 40,458 milyar dolara çıkarken; 34,853 milyar dolar olan DİBS stok miktarı 34,804 milyar dolara indi; özel sektör tahvil ve bonoları ise değişim göstermedi ve 989 milyon dolar olarak kaldı. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değerinde 67,3 milyon dolar düşüş yaşanırken, DİBS değerinde 67,4 milyon dolar artış gerçekleştiği gözlendi.

***

Bugün içeride Sanayi Ciro Endeksi ve Dış Ticaret Endeksleri açıklanırken dışarıda Euro Bölgesi Sanayi Üretim Endeksini takip edeceğiz.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page