top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Umutla Bakmak


Aşağıdaki Ilya Repin’in resmi Volga Kıyısında Burlaklar’ı 2011 yılında Pera Müzesi’ndeki bir sergide görmüştüm. Sıkıldığım zamanlarda yaptığım gibi bakıp geçememiş, kala kalmıştım önünde. Uzun uzun baktığımı hatırlıyorum.

Volga Nehri’nde bir mavnayı çeken 11 burlakın yüzüne baktığınızda her çeşit duyguyu görebiliyordunuz. Ama dikkatli bakıldığında diğer 10 kişiye göre tasvir edilen bir kişinin canlı ve parlak olduğunu farketmiştim. Diğerlerinin yüzü düşmüş ve bitikken, onun yüzü ileriye dönük ve umutla bakmaktaydı.

Her gün yapmaya çalıştığımız da bu değil mi?

İleriye umutla bakmak.

***

Dün gelen işsizlik verileri biraz keyif kaçırsa da bütçe gerçekleşmeleri umut verdi mesela.

Mayıs ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre yükselerek %9,4 oldu. Geçen yılın aynı döneminde işsizlik %9,3 düzeyindeydi. Nisan ayında %11 olan Tarım Dışı İşsizlik %11,3’e yükselirken geçen yılın aynı döneminde %11,4 düzeyindeydi. İç talebin seyri hakkında fikir veren istihdamdaki artış hızı %2,94 olurken, tarım dışı istihdamdaki artış hızı %4,83 olarak gerçekleşti. Genç nüfusta işsizliğin ise artmaya devam ettiğini gözledik. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki aya göre %9,8’den %10,’2’ye yükselirken geçen yılın aynı ayına göre bir değişim göstermedi. Nisan ayında %9,3 gerileyen işsizlik oranı Mayıs ayı ile beraber tekrar yükselişe geçerken, özellikle tarım dışı sektörlerde yaratılan istihdamda bir bozulma olduğunu görmekteyiz. Mevsimsellikten arındırılmış veride işgücüne katılım oranının %52’ye yükselmesi de işsizlik oranındaki düşüşü sınırlayan bir faktör olmaya devam ediyor.

Bütçe dengesi, Temmuz ayında 129 milyon TL fazla verirken geçen yılın aynı döneminde 5,4 milyar TL açık vermişti. 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 4,5 milyar TL açık veren bütçe dengesi bu yılın aynı döneminde 1,2 milyar TL fazla vermiş durumda. Geçen yıl Temmuz ayında 350 milyon TL açık veren faiz dışı denge rakamının ise 4,3 milyar TL fazla verdiğini izlemekteyiz. Ocak-Temmuz dönemi itibariyle faiz dışı denge rakamının %5,6 artarak 30,1 milyar TL’den 31,8 milyar TL düzeyine yükseldiğini izlemekteyiz. Bir önceki ay giderlerin artış hızı gelirlerinin artış hızını yakalamıştı. Temmuz ayında bu bozulmanın durduğunu görmekteyiz. Vergi gelirleri özelinde ise yurtiçi talebin seyrini gösteren dahilde alınan KDV yükselirken, ihracatın ithalata olan bağımlılığı dikkate alındığında ithalden alınan KDV’deki zayıflık, büyüme rakamları konusunda aşağı yönlü bir risk olarak karşımıza çıkmakta.

Yurtdışında açıklanan en dikkat çeken veri Japon ekonomisi 2. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %0,2 büyümesiydi (beklenti: %0,7). Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Japonya için potansiyel büyüme oranı %0,2 seviyesinde bulunuyor. Japon Hükümeti'nin teşvik paketleri ve BOJ'un gevşeme adımlarına karşın, şirketlerin sermaye harcamalarını azaltmaları ve ihracatta yaşanan düşüş büyümenin zayıflamasında etkili olmuş görünmekte.

Atlanta Fed, beklentilerden zayıf perakende satış verisinin ardından 3. çeyrek GSYH büyüme tahminini %3,5 seviyesine indirdi. New York Fed de aşağı yönlü revizyona giderek 3. çeyrek için büyüme tahminini %2,63'ten %2,43'e indirdi. ABD ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 1,2 büyümüştü.

Bugün Merkez Bankası Kısa Vadeli Borç İstatistiklerini açıklayacak. Yurtdışında ise Euro Bölgesi ve Almanya ZEW Anketlerini takip edeceğiz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page