top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

İyi bak!


Bir numarasına yardımcı olmam için sahneye davet etmişti illüzyonist Kubilay Tunçer. Kalın bir sicimle bağlanmasını istemişti. O kadar düğüm atmış olmama rağmen dönüp tekrar tekrar bakmıştım sıkı bağladım mı diye.

Sonrası elbette tam bir şaşkınlıktı. Yine kurtulmuştu bağlarından, tıpkı daha öncekilerde olduğu gibi.

Gözlerini bir şeye dikip bakmanın onu görmek anlamına gelmediğini ilk keşfedenler sihirbazlar olmuştur.

Tıpkı üstteki resime bakıldığında kurbağa görüldüğü gibi. Beynimizin modeller arayarak ve bunları bağdaştırarak çalıştığı söyleniyor. Pekiyi, yukarıdaki resme başınızı hafif yana eğerek baktığınızda gördüğünüz bir at olabilir mi acaba?

Beynimizdeki bu model arama mekanizmasının kandırılabildiğine örnek aslında bu. Görmek çaba gerektiriyor ve nihayetinde görüş dediğimiz şey beynimizin bir kurgusu.

***

15 Temmuz darbe girişiminin beklentilerde bozulmaya neden olduğunu gördük.

Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde cari ay TÜFE beklentisi %0,33 olurken, yıllık TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %7,81’den, bu anket döneminde %8,21’e yükseldi. 12 ay sonrasının TÜFE beklentisi %7,59’dan %7,61’e; 24 ay sonrasının TÜFE beklentisi %7,03’ten %7,16’ya yükseldi.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki döneminde %8,77 olurken bu anket döneminde %8,45’e; TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti beklentisi ise %8,16’dan %8,00’a geriledi. 2016 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi 3,0545 TL’den bu anket döneminde 3,0684 TL’ye, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 3,1888 TL’den 3,1948 TL’ye yükseldi.

Yurt dışında yerleşik kişilerin 12 Ağustos itibarıyla portföyünde, bir önceki hafta 40,458 milyar dolar olan hisse stok miktarı 42,580 milyar dolara; 34,804 milyar dolar olan DİBS stok miktarı 36,231 milyar dolara ve 989 milyon dolar olan özel sektör tahvil ve bonoları 1,004 milyar dolara çıktı. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değerinde 186,2 milyon dolar, DİBS değerinde 477,5 milyon dolar ve özel sektör tahvil ve bonolarında ise 15,6 milyon dolar artış gerçekleştiği gözlendi. 15 Temmuz sonrasındaki son bir aylık dönem dikkate alındığında yurtdışı yerleşiklerin piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış hisse senedi ve DİBS portföyündeki azalış 241 milyon dolar olmuş oldu.

Moody's G20'de yer alan gelişmekte olan ekonomiler için 2016 ve 2017 büyüme beklentilerini sırasıyla %4,4 ve %5,0 olarak yukarı yönlü revize etti. Çin için 2016 büyüme tahmini %6,6'ya yükseltilirken, 2017 için büyüme beklentisi %6,3 oldu. Küresel ekonomik görünüm için en yakın aşağı yönlü risk olarak ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi gösterildi.

Euro Bölgesi Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %0,6 oranında gerileyerek beklentinin altında gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise %0,2 artarken, çekirdek enflasyon %0,9 yükselişle piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları ise Brexit kararının bölge ekonomileri için aşağı yönlü risk teşkil ettiğine, ancak olası sonuçlar için yeterli verinin bulunmadığına işaret ederken, ekonomiyi canlandırmak adına gerekli para politikası araçlarını kullanmaktan çekinilmeyeceğine vurgu yapılmış. Açıklanan enflasyon verisi ile beraber değerlendirildiğinde, parasal genişlemenin devam edeceği beklentisinin devam edeceği görülmekte. ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise beklentilerin(265K) üzerinde düşüş göstererek 262K oldu.

Bugün Fitch’in Türkiye değerlendirmesi olacak. Herhangi bir not indirimine ve görünümde değişikliğe gitmesi beklenmemekte.

***

Bakmak için gözün, görmek için ise zihnin açık olması gerekiyor.

İyi bir hafta sonu dileklerimle.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page