top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Senin Askerliğin Bitmez!


Dünya’nın en uzun savaşı, 335 Yıl Savaşı olarak bilinen, 1651-1986 yılları arasında Hollanda ile Scilly Adaları arasında gerçekleşmiş. Üç asırdan fazla süren bu savaş 1987 yılında yapılan bir barış antlaşması ile hiç çatışma olmadan sona erdirilmiş. İkinci en uzun savaşı ise Fransa ile İngiltere arasında yapılan 100 Yıl Savaşı. Bir asır sürmüş gibi görünse de 116 yıl sürmüş.

Anlatacağım başka bir savaş var ki hepsinden farklı. O da az buz değil, tam 30 yıl sürmüş. Aynı zamanda bir inat, azim ve bağlılık hikâyesi.

Hiroo Onoda, 26 Aralık 1944 günü, Amerikan mevzilerine sızıp sabotajlar düzenlemek üzere Filipinler’in Lubang Adası’na gönderilir. Komutanı Onoda’yı görevlendirirken “Kesinlikle intihar etmeyeceksin. Belki üç, belki beş yıl sonra; ama ne olursa olsun, seni almaya geleceğiz. O zamana dek, tek bir askerin bile kalsa, onu komuta etmeye devam et, hiçbir şart altında teslim olma ve yeni bir emre kadar başının çaresine bak” diye emreder.

Komutanının dediğini yapar.

Savaş sonra erdikten sonra 30 yıl daha çarpışır!

Savaşın sona erdiğine dair hiç mi bir işaret almaz insan, diye sormadan edemiyor insan. Japonya’nın teslim olduğunu bildiren kâğıtlar atılıyor mesela adalara ama her defasında bunun bir kandırmaca olduğunu düşünerek direnmeye devam ediyor. 1959’a kadar Onoda ve yanında sağ kalan tek asker arkadaşı, Kozuka, bu hayal ürünü dünya düzenini tamamıyla benimserler. Savunmaları şudur:

Düşüncelerimize uymayan herhangi bir şeye rastladığımızda, hemen istediğimiz anlamı taşıyacağı şekilde yorumluyorduk.

***

Onoda gibi beğenmediğin bir ekonomik veri mi geldi, gönlünce yorumla gitsin dediğimiz anda bizim askerliğimiz de hiç bitmez.

Mesela dün gelen giriş çıkış yapan turist istatistikleri bunu demeye çok müsaitti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı 2016 yılının Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre % 36,72 azalarak 3,468,202 oldu. Temmuz ayı itibariyle birikimli olarak baktığımızda toplam gelen ziyaretçi sayısı 30,077,804 oldu. 2015 yılında toplam ziyaretçi sayısı 36,244,632 milyon olduğu dikkate alındığında %17’lik bir düşüşe karşılık gelmekte. Rusya ile ilişkilerin düzelmesi konusunda adımlar atılmış olsa da olumlu katkısının 2016 yılında sınırlı olacağı görülmekte.

TTemmuz ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre %32,5 azalarak 4,788 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı ayında açık 7,096 milyar dolar düzeyindeydi. Temmuz ayı itibariyle ihracat %11,5 azalarak 9,855 milyar dolar olurken, ithalat %19,7 azalışla 14,643 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık birikimli ihracat 140,771 milyar dolar olurken ithalat ise 196,546 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığının yılbaşından beri gerilediğini görmekteyiz. 2015 sonunda 63,356 milyar dolar olan açık 2016 Haziran ayında 58,057 milyar dolardan Temmuz ayında 55,775 milyar dolara gerilemiş bulunmakta. 2015 yılının ilk yedi ayında 40,417 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yılın aynı döneminde 32,797 milyar dolara gerilemiş bulunmakta. İthalatta, özellikle enerji kaynaklı olumlu katkı azalsa da dış ticaretteki iyileşmeyi bu ay da sürüklemeye devam etti. Yılın ikinci yarısıyla beraber petrol fiyatları kaynaklı baz etkisinin kalkmasıyla bu olumlu eğilimin duraksayacağını düşünmekteyiz. Euro Bölgesi’nden gelen son veriler Brexit kaynaklı bir yavaşlamanın önümüzdeki dönemde bu süreci etkileyebileceğini söylemekte.

Fitch, Türk şirketlerinin 2016'da hafif şekilde zayıf ekonomik büyüme, yüksek enflasyon ve yüksek seviyede ekonomik belirsizlikle karşı karşıya olduğunu, bunun kısa vadede şirketlerin finansal esneklikleri için risk oluşturduğunu bildirdi. Şirketlerin kredi profillerinin TL’de hızlı değer kaybının yarattığı risklere maruz bıraktığını belirterek, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan düşüşün büyük ölçüde geri alındığına dikkat çekti.

***

Onoda’nın bu savaşı nasıl bitirdiğini anlatmadım.

Gazetelerde kayıp askerler hakkında haberler okuyan bir Japon öğrenci, Hiroo Onoda’yı karşısında görünce Japonya’ya geri götürmek ister. Onoda, sadece komutanı emrederse bunun mümkün olabileceğini söyler. Nihayet komutanını karşısında görünce ikna olur ve 10 Mart 1974’te 2. Dünya Savaşı’nı sona erdirir.

Japonya’ ya döndüğünde bir kahraman gibi karşılanır.

1996 yılında, 30 yıl boyunca saklandığı adayı görmek için Filipinler’e bir kez daha gider.


34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page