top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Sizi gördüm büyümekten vazgeçtim


Arka plana 1930-50 dönemini, özellikle II. Dünya Savaşını, siyasi ve sosyal çalkantıları alarak, büyüklerin yozlaşmış dünyasına girmemek için direnen bir çocuğun, Oskar Matzerath’ın sıra dışı hikayesini anlatan bir filmden bahsedeceğim.

Yaşadığı dönemin yozlaşmışlığından ve kokuşmuşluğundan kendini korumak için hep çocuk kalmak isteyen; yetişkinlerin yalanlarla dolu, karmaşık dünyalarına olan isyanını onun gözünden izleriz. Elinden hiç düşürmediği trampeti ve tüm camları kırabilecek güçteki çığlığı ile kışkırtır herkesi film boyunca.

Nobel ödüllü edebiyatçı Günter Grass’ın, 1959 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan, 1979 yılında Cannes’da Altın Palmiye, 1980 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ını alan Teneke Trampet’in başında şöyle der Oskar:

“Artık büyümeyecektim ve üç yaşında küçücük bir insan olarak kalacaktım.”

***

Bir filmde ya da romanda “artık büyümeyeceğim” demek kolay ama ülke ekonomisi için bunu söyleyeni önce yakın izlemeye alırlar sonra da notunu düşürürler. Cuma günü açıklanacak II. Çeyrek büyüme rakamları bu yüzden önemli. 26 çeyrektir üst üste büyüyen Türkiye ekonomisinin bu çeyrekte %3,35 büyüyeceği bekleniyor.

Bugün Ağustos ayı Tüketici Fiyatları Endeksi açıklanacak. TÜFE’de aylık medyan tahmin %-0,10 olarak gerçekleşirken, 2016 sonu için medyan %8,30 oldu. Temmuz ayında TÜFE aylık %1,16 olarak açıklanmıştı. İstanbul Ticaret Odası'nın açıkladığı Ağustos ayı perakende fiyatları %0,14 azalırken, işlenmemiş gıda fiyatları kategorisi altında yer alan Yaş Kuru ve Sebze Meyvelerdeki aylık artışın %0,25 olduğunu gördük. Gıda harcamalarındaki aylık artış %1,23 düzeyinde seyrederken Giyim Harcamaları ile Kültür ve Eğitim harcamalarında ise sırasıyla %6,61 ve %5,46’lık düşüşler olduğunu izledik. Dolayısıyla gıda fiyatlarından gelebilecek katkı sınırlı olacak gibi görünmekte.

Perşembe günü açıklanacak Temmuz ayı Sanayi Üretim Endeksi ise (önceki 126,6) III. Çeyreğe başlangıç açısından önemli. Diğer taraftan sanayi üretim endeksinin öncüsü olan İstanbul Sanayi Odası PMI verisi düşüş olabileceğine işaret etmekte. Cuma günü açıklanacak Temmuz ayı Ödemeler Dengesi istatistiklerinde, cari açığın 28,6 milyar dolar açığa gerileyeceğini beklemekteyiz.

Yurtdışında ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) toplantısı olacak. ECB’nin genişleme yönünde bir sinyal verip vermemesi açısında önem arz etmekte bu toplantı. ABD’de ise Çarşamba günü Bej Kitap açıklanacak. Ayrıca Hizmet ve Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endekslerini de takip edeceğiz.

***

Oskar’ın hikayesiyle başladım yine onunla bitireyim.

Filmin başında “sizi gördüm büyümekten vazgeçtim.” diyen Oskar, filmin sonunda ne diyor biliyor musunuz?

Artık büyümeye karar verdim.

İyi bir hafta dileklerimle.


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page