top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Tek Gözlü Adam


Hikaye 2054 yılında geçiyor. Ünlü polisiye yazarları, Agatha (Christie), Arthur (Conan Doyle) ve Dashiell (Hammet)’in ön adına sahip üç kahinin oluşturduğu ve mükemmel olduğuna inanılan bir Suç ve Ceza sistemi vardır.

Suçlar önceden öngörülerek daha gerçekleşmeden suçlular yakalanıp hapse atılır. Böylece son altı yıl boyunca hiçbir cinayet vakasına rastlanmaz.

Sistem böylesine kusursuz çalışırken, altı yıl önce oğlunu kaybetmiş, yaşadığı acıyla bu sistemin kusursuzluğuna inanan ve bunun en ateşli savunucusu olan dedektif John Anderton, 36 saat sonra suça itileceğini ve o güne kadar tutukladıklarıyla aynı kaderi paylaşacağını anlarsa ne olur?

Minority Report -Azınlık Raporu- olur.

***

Dün açıklanan Ağustos ayı TÜFE rakamları Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) özetlerindeki öngörülerini doğrular nitelikteydi.

PPK notlarında, Ağustos ayına dair öncü göstergelerin işlenmemiş gıda enflasyonunda aşağı yönlü bir düzeltmeye işaret ettiği belirtilerek, iktisadi faaliyette son dönemde gözlenen yavaşlamanın hizmet enflasyonunu sınırlama potansiyeli bulunduğundan bahsedilmişti. Döviz kurlarının birikimli etkisinin azalmasıyla temel mal grubunda yıllık enflasyonun önümüzdeki dönemde yavaşlamaya devam edeceği; Temmuz ayında tütün ürünleri fiyatlarındaki yüksek artışın etkisinin, daha sınırlı olmakla birlikte, Ağustos ayında da hissedileceği belirtilmişti. Son aylarda belirgin artışlar gösteren işlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü bir düzeltme yapabileceğine öngörülmüştü. Çekirdek enflasyonun ise kademeli düşüşünü sürdürmesinin beklendiği ifade edilmişti.

Merkez Bankası’nın dediği gibi de oldu.

2016 yılı Ağustos ayı TÜFE rakamı beklentilerin üstünde düşerek %-0,29 olarak gerçekleşirken yıllık enflasyon %8,05 oldu. İşlenmemiş gıda fiyatlarında enflasyon, hesaplamalarımıza göre Ağustos ayında %4,26 düşerken yıllık bazda %4,6 seviyesine kadar gerilemiş oldu. Hizmetler grubu enflasyonuna baktığımızda ise bir önceki aya göre %0,68 artış gerçekleşirken yıllık hizmet enflasyonunun %8,05 seviyesine gerilediğini gördük. Temel eğilimi anlamak için takip ettiğimiz Özel Kapsamlı TÜFE-H endeksi %0,2 artarken I endeksi %0,2 düştü. Yıllık bazda H endeksi %8,21’e, I endeksi ise %8,41’e geriledi. İşlenmemiş gıda fiyatlarında görülen düşüş, enflasyonun seyrine olumlu katkı verirken Merkez Bankası’nın, küresel koşulların da izin vermesi halinde, sadeleştirme yönünde adımlar atmaya devam etmesi için alan yaratmış oldu.

Merkez Bankası’nın öngörüsü gerçekleşti dedim ama bu noktada şöyle bir tablo paylaşayım.

Hedeflenen enflasyondaki sapma %2’nin üzerinde olması halinde Merkez Bankası yasa gereği hükümete hedefin neden tutturulamadığına ilişkin açık mektup yazmakta.

O zaman şöyle bir soru sorabiliriz:

Açık mektup yazacağına niye açık açık konuşmuyorsun?

***

Filmin hemen başında uyuşturucu satıcısı John Anderton’a şöyle der:

Körlerin ülkesinde tek gözlü adam kraldır.


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page