top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

48 Saat


Stefan Zweig, dostu Rodin’i görmeye gider. Rodin, yontusunun başındadır. Zweig’i uzaktan elini sallayarak selamlayan Rodin, “omzunda bir fazlalık var, onu tıraşlayıp geliyorum” der.

Bu görüşmeye ilişkin izlenimlerini anlattığı yazısını şöyle bitirir Zweig:

“Rodin işini tamamlayıp döndüğünde aradan kırk sekiz saat geçmişti.”

***

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) sonrası kredi kartı ile yapılan bazı harcamalarda taksit sayısı 9 aydan 12 aya, tüketici kredilerinde maksimum vade 36 aydan 48 aya çıkarılırken; kredi kartı borçlarının 72 aya kadar yeniden yapılandırılabilmesi ile konut kredilerinde bankaların kredilendirebileceği tutarın %75’ten %80’e çıkarılmasının önünün açılacağı belirtildi. Taksit sayısı sadece temel ihtiyaçlara yönelik ürün gruplarında artırılırken cari açığa neden olan ürün gruplarında bir sınırlama olacağı anlaşılmakta. Buradaki amaç iç talebi, tüketim kanalıyla canlandırmak.

Peki tüketici nasıl görüyor durumu diye baktığımızda, dün Eylül ayında Tüketici Güven Endeksi’nin, bir önceki aya göre %0,2 düşerek ayında 74,3 değerini aldığını gördük. Geçen yılın aynı dönemine göre ise artış %26,9 oldu. Alt endekslerden özellikle dayanıklı tüketim malları ile yarı dayanıklı tüketim mallarına ilişkin gelecek 12 aylık dönemde harcama yapma düşüncesindeki yıllık gerçekleşmenin düşük kalması sanayi üretiminin seyri açısından bir zayıflığa işaret etmekte. Dolayısıyla buradan gelecek katkı sınırlı kalabilir.

Krediler tarafında nasıl bir gelişim görülebilir sorusunun cevabını ise dünkü Para Politikası Kurulu kararlarında aramak gerek.

TCMB, gecelik borçlanma faizini 25 baz puan daha indirerek %8,25’e çekerken Mart 2016’dan bu yana koridorun üst bandında 250 baz puan indirim gerçekleştirmiş oldu. Bir önceki toplantı metninde dikkat çekilen, kredi büyüme hızlarının makul düzeyde olduğu ifadesi ile Temmuz ayı ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisinin, küresel risk iştahındaki artış ve alınan tedbirler sayesinde büyük ölçüde geri alındığına ilişkin vurgu bu toplantı metninden çıkarılmış durumda. İşlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü düzeltme yapabileceğine dair öngörü devam ederken, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığına dikkat çekilmiş durumda. Bu toplantı metininde, özellikle son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiği vurgusu ile alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlamasının beklendiğine ilişkin ifadeler dikkat çekici.

Fed’in Aralık ayından önce faiz artırımına gitmeyeceği beklentisinden hareketle, küresel risk iştahında bir azalma olmaması ve Moody’s’ten bir sürpriz gelmemesi halinde Merkez Bankası’nın 20 Ekim ve 24 Kasım PPK toplantılarında 25 baz puanlık daha indirim yaparak marjinal fonlama faizini %7,75’e kadar çekebileceği alan bulunmakta. Bu da bankacılık sektöründe bireysel kredilerin bir miktar hızlanmasına neden olacaktır.

***

Alınan bu kararların sonuçlarını görmek için Zweig’in Rodin’i beklediği kadar uzun bir süre beklemeye gerek kalmayacak gibi.

İyi bir hafta sonu dileklerimle.


29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page