top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Yıllar Geçse de Üstünden


Dün ana hatları paylaşılan Orta Vadeli Planı değerlendirmeden önce bir fotoğrafçıdan bahsetmek istiyorum.

Zed Nelson.

Çok ilginç bir projeye imza atar. 1991’den 2013’e kadar tam 22 yıl boyunca aynı tarihte, aynı ailenin fotoğrafını çeker. Bunu yaparken aynı ışık ve fonu kullanarak, bakanın dikkatini dağıtacak detaylardan kaçınır. Bunu yaparkenki amacı ailenin nasıl değişip geliştiğini göstermekmiş.

Şuradaki linkteki fotoğrafın üstüne tıklayarak bu etkileyici değişimi görebilirsiniz.

Bebeklikten gençliğe, gençlikten yaşlılığa tüm geçişler ve dönüşümleri izlediğimiz dinamik süreç gerçekten şahane.

Başka bir detay var ki, o daha da ilginç. Baba, fotoğrafların her birinde yıllar geçse de görünüşünü korurken tarzını hiç değiştirmiyor.

Tıpkı Zed Nelson gibi, Nicholas Nixon da dört kız kardeşi bu sefer 36 yıl boyunca her sene fotoğraflar. Benzer şeyleri orada da hissediyorsunuz.

***

Stratejik amaçlar doğrultusunda kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirirken aynı zamanda hem kamu hem özel kesim için öngörülebilirliği artıran bir yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Plan tıpkı Zed Nelson’ın yaptığı gibi yılın aynı döneminde, bütçe sürecini başlatıldığı Ekim ayında paylaşılıyor. Çeşitli alanlarda birbiriyle tutarlı amaç, politika ve öncelikler seti sunarken üç yıllık dönemde üzerinde yoğunlaşılacak öncelikleri tespit ediyor ve sonuçları ile genel şartlardaki değişmeleri dikkate alarak, her yıl yenilenen dinamik bir yapıya sahip.

Neydik ne olacağız diye baktığımızda tablo şu şekilde:

6 Ekim Perşembe günü Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra sosyal ve ekonomik alanda sağlanması hedeflenen gelişmelerle birlikte biraz daha detaylı bakacak olsam da ilk planda gördüklerim şunlar oldu:

Dünya ekonomisindeki büyümenin azalması ve küresel olumsuzluklar enflasyon hariç 2016 ve 2017 için aşağı yönlü bir revizyona gidilmesine neden olmuş durumda.

Bunu yaparken her ne kadar mali disiplinden taviz verilmeyeceği belirtilmiş olsa da bütçede yer olmasının vermiş olduğu rahatlıkla bir miktar “ılımlı” bir gevşeme olacağı görülmekte.


145 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page