top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

“Acı yok! Başarabilirsin!”


Türkçeye “Biri daha hapı yuttu” diye çevirebileceğimiz “Another one bites the dust” şarkısını Queen filmde kullanılmasına izin vermeyince sadece bir boksörü değil dinleyeni bile gaza getirip hemen mekik çekmeliyim, ağırlık çalışmalıyım, koşmalıyım, şınav çekmeliyim, istasyon çalışması yapmalıyım hissiyatı uyandıran bir parça doğar.

Filmin yönetmeni ve aynı zamanda başrol oyuncusu ilk 10 dakikalık bölümü gönderir ve gruptan bir parça hazırlamasını ister. Buna karşılık şarkıyı yazabilmek için filmin tamamını görmek istediğini söyler grup. Oysa bahanedir, asıl amaç filmin sonunu merak etmeleridir. Neyse, 1 Şubat 1982 yılında şarkının demosunu kaydedip gönderirler filmin “her şeyine”.

Ve Survivor’ın “Eye of the Tiger” şarkısını o haliyle alıp filme koyar Sylvester Stallone “Acı yok Rocky! Başarabilirsin Rocky!” diyerek.

***

Bugün başlayacak olan Dünya Bankası ve IMF’in yıllık toplantısı öncesi IMF’nin yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel büyüme beklentisi 2016 ve 2017 için değişmeyerek %3,1 ve %3,4’te olarak sabit kalırken, Gelişmiş Ülkelerin büyüme beklentisi 2016 yılı için 0,2 puan düşerek %1,6 olurken, 2017 %1,8 ile sabit kaldı. Gelişmekte Olan Ülkelerin büyüme beklentisi ise 2016 yılı için 0,1 puan azalarak %4,2 olurken, 2017 değişmeyerek %4,6 oldu.

2016 yılı beklentilerinde en büyük azalış 0,6 puan ile ABD’de olurken 2016’da %1,6, 2017’de ise %2,2 büyümesi öngörülmüş. Euro Bölgesi’nin ise büyüme tahmini hem 2016 hem de 2017 için 0,1 puan artırılarak sırasıyla %1,7 ve %1,5 olmuş. Gelişmekte olan ülkeler arasında 2016 büyüme tahmini en fazla artırılan ülke 0,4 puan ile Rusya (%0,8 küçülmeye revize edildi). Büyüme beklentisi en fazla düşürülen ülkeler ise 0,5 puan ile Türkiye ve Güney Afrika. Çin’in büyüme tahminlerinde bir değişime gidilmezken 2016’da %6,6, 2017’de ise %6,2 büyümesi bekleniyor. Hindistan’ın ise her iki yıl için de büyüme beklentisi 0,2 puan artırılarak %7,6 olarak öngörülmüş.

Bu tablodan da anlaşılacağı üzere dünya ekonomisindeki büyümeyi Gelişmekte Olan Ülkeler sağlayacak gibi görünmekte. Nitekim IMF Başkanı Christine Lagarde, “gelişmiş ülkelerde, düşük büyüme hızı, düşük enflasyon, ve düşük faiz oranlarıyla sürdürülen bu durumu aşmak için, büyümeyi destekleyecek maliye politikalarının ve devletin ön ayak olacağı eğitim ve altyapı yatırımlarına ihtiyaç olduğunu” söyledi.

***

Bu duruma Kaplanın Gözünden de bakılabilir. Brookings Enstitüsü ve Financial Times gazetesinin ortaklaşa hazırladığı, küresel ekonominin gidişatını izleyen Küresel Ekonomik İyileşme Takip Endeksi -TIGER Endeksi (Tracking Indexes for Global Economic Recovery) de benzer bir duruma işaret etmekte. Ekonomik büyüme gelişmiş ülkelerde yetersiz kalırken, büyümenin geleceğine duyulan güven hem gelişmiş, hem gelişmekte olan ülkelerde azalıyor.

***

Bu tabloya ilişkin söylenecek söz “Acı yok Rocky! Acı yok! Başarabilirsin!” olur sanırım.

İyi bir hafta sonu dileklerimle.


43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page