top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Bilinçli Işınla Beni!


Trafiğin milim ilerlemediği zamanlarda tam bulunduğum noktada yok olup ulaşmak istediğim noktada yeniden var olmak için “Işınla beni Scotty!” diyorum içimden.

Bilim kurgu insanların hayal gücünü canlandırıp harekete geçiriyor sonuçta.

***

Dün akşama doğru yayımlanan Fed Başkanı Yellen'ın ABD Senatosu Ekonomi Komitesinde yapacağı sunum metni ileriye dönük "kademeli faiz artırımı" politikalarına devam edileceğini gösterdi. Ekonomik verilerin iyi gelmesi durumunda faiz artırımlarının beklenenden erkene çekilebileceğini, işsizlik oranının FOMC üyelerinin uzun vadeli hedefinin biraz üstünde, Fed faiz oranının ise orta-uzun vadeli denge faiz oranının bir miktar altında olduğuna işaret eden metin, dolarda pozitif fiyatlamaya neden oldu.

***

Uzay Yolu” dizisi değil mi, oynamaya başladığı 1966 yılında seyircisini uzay gemileri, galaksiler arası yolculuklar, çağ ötesi ileri teknolojik ürünlerle tanıştıran?

Kaptan James Kirk’ün mürettebatla iletişim kurduğu cihaz bugün kullandığımız cep telefonlarının; kulaklık, günümüz bluetooth kulaklıkların öncüsü olduğu gibi otomatik açılıp kapanan kapılar günümüzün “sıradan” teknolojileri arasında.

***

Pekiyi, sabah n’olmuştu?

Merkez Bankası finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapıldığını açıkladı. Buna göre rezerv opsiyon mekanizması 2. dilimi 0,1 puan, diğer dilimler 0,2 puan azaltıldı. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 700 milyon ABD doları ilave likidite sağlanmış olacağı belirtildi.

Bunun kura hiçbir etkisi olmazken Yellen’in sunum metninde “kademeli faiz artırımı” politikalarına devam demesi dolar kurunu daha da şevke getirmeye yetti.

Kısa bir hatırlatma: Daha önce 9 Ağustos’ta 600 milyon dolar ve 1,1 milyar TL ek likidite; 6 Eylül’de 670 milyon dolar ve 1,2 milyar TL ek likidite ve 31 Ekim’de 620 milyon dolar ek likidite, 2,9 milyar dolar bankaların serbest kullanımına açılmıştı.

***

Işınlanma konusu ise biraz çetrefilli.

Bu konudaki iki teoriye (kuantum dolanıklığı/dolaşıklığı ve no-cloning teorisi) girip yazıyı çığrından çıkarmayacağım ama olayın gelip tıkandığı yer “bilinç”.

Sonuçta bir yerden bir yere faks gönderilmiyor. Mesaj aynı mesaj ama kağıt aynı kağıt değil. Bulunduğum noktada yok olup başka bir noktada yeniden oluştuğum sürece sorun olmaz demekle iş bitmiyor yani. Zira bize "biz" olduğumuzu hissettiren şey olan bilincin nasıl işlediği hala bilinmiyor.

***

Kur neden önemli peki?

Dün itibariyle yılbaşından bu yana $/TL kuru ortalaması 3,20. Çok kaba bir hesapla 2016 2. Çeyrekte GSYH rakamı (2,050,190,245.000 TL) üzerinden GSYH 718 milyar dolardan 640 milyar dolara, kişi başı GSYH ise 9200 dolardan 8.400 dolara gerilemiş oluyor ki bu bizi G20’nin 20. sırasına geriletiyor.

***

Işınlanma teorik olarak var ve laboratuvar koşullarında küçük ölçeklerde gerçekleştirilmiş bulunmakta.

1998'de bir deneyle foton paketlerinin değişime uğramadan 1m uzaklıktaki bir noktadan diğer noktaya transferi gerçekleştirilirken, 2011'deki bir başka deneyle 16 kilometre mesafede ışık paketlerinin ışınlanması gerçekleştirilmiş. Bunlar kuantum ışınlama olarak bilinen ve kuantum bilgisayarların temelini oluşturan deneyler aynı zamanda.

Diğer taraftan edinilen birikimler cisimlerin ışınlanması için hala yetersiz.

***

4 - 11 Kasım arası Merkez Bankası verilerine göre yabancılar piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedinde 305,7 milyon dolar, DİBS’lerde 978,4 milyon dolar ve özel sektör bonolarında 29,7 milyon dolar satış yapmış olduğu görülmekte. 2016 yılında Hisse ve DİBS’e toplam giriş rakamı 3.430 milyon dolar.

Trump'ın seçimleri kazandığı hafta hisse ve DİBS'te yaşanan toplam 984 milyon dolarlık yabancı çıkışı 2015 yılı başından veri haftalık en yüksek çıkışa karşılık gelmekte.

***

Bu dalga içinde kimi doları almak kimi bozdurmak derdinde.

Sonuçta zarar etmek de var.

İyi bir hafta sonu dileklerimle.


113 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page