top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Hep Aynı Valla


“Ne var ne yok?” sorusuna verdiğimiz “Bildiğin gibi işte”, “Hep aynı valla”, “Standart”, “Yeni bir şey yok” şeklindeki cevaplar, aynı güne sıkışıp kalan bir türlü ertesi güne atlayamayan Phil Connors olduğumuzu düşündürür bana.

Kim mi Phil Connors?

Her yıl 2 Şubat’ta yuvasından çıktığında, gölgesini görürse kışın altı hafta süreceğine görmez ise baharın erken geleceğine inanılan dağ sıçanını anlatmak zorunda kalan bir hava durumu sunucusu

Havanın iyi olacağını söyleyip dönüş yolunda tipiye yakalanınca mecburen kasabaya dönüp bir gece daha geçirmek zorunda kalır. Ve o andan sonra sadece hava durumunu doğru tahmin ettiğini değil hayatını da kontrol ettiğinden emin birinin hep aynı güne uyanmasını izleriz Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) filminde.

Sonrasında hayatı her zaman kontrol edemeyeceği ve şüphe duymadığı tahminlerin gerçekleşemediği gerçeğiyle yüzleşip durur; hem de defalarca.

***

Bir gün önce OECD’nin, dün de Fitch’in tahminlerini görünce işte ben de Phil Connors gibi ister istemez hep aynı güne mi uyanıyorum demekten kendimi alamadım.

Fitch, yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporunda, Türkiye'de süren siyasi gerginliklerin TL üzerinde baskı yarattığını, siyasi ortamda istikrar sağlanırsa gelecek yıl için ılımlı büyüme beklediğini açıkladı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin notunu koruyan ancak ekonomik görünümü negatife çeken Fitch'in yıl sonuna doğru kredi notları için bir takvim oluşturması ve 2017 yılının ilk çeyreğinde de notunu açıklaması beklenmekte.

Küresel gelişmelere ilişkin de ilginç tespitleri var Fitch’in.

İngiltere'deki AB referandumu ve ABD'de Trump'ın seçim zaferinde şahit olunan populizmde artış ve düzen karşıtı havanın yapısal politikaları ekonomik milliyetçiliğe doğru itmesinin, ticarette serbestlikte ve uluslararası iş gücü göçünde bir azalmayı neden olacağını olası görmekte. Seçimlerde hoşnutsuzlukların ifade edilmesinin gelişmiş ekonomilerde liderlerin daha gevşek mali politikaları sahiplenmelerine yol açtığı da vurgulamakta.

ABD'de ciddi mali genişleme beklentisine paralel olarak 2017 için küresel büyüme tahminlerini revize ederken, ABD ekonomisi için 2017 büyüme tahminini 0,2 puan artırarak %2,2'ye ve 2018 büyüme beklentisini 0,1 puan yükselterek %2,3'e çıkarmış durumda. Diğer tahminleri de aşağıdaki tabloda.

Ekim ayı turizm istatistikleri de aynı güne uyandığım hissinden kurtulamama yetmedi. Turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 azalarak 2,4 milyon kişi olurken, Ocak-Ekim döneminde gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %31,4 azalarak 22,7 milyon kişi olmuş. Evet, daralma devam ediyor ama biraz hız kesmiş durumda. Hatırlayacaksınız, turizm gelirleri 3. Çeyrek itibariyle bir önceki yıla göre %30,6 azalarak 14,6 milyar dolar olmuştu. Trend böyle devam ederse 2015 yılında 26,6 milyar dolar olan turizm gelirlerinin 2016 yılını 18-19 milyar dolar aralığında kapatması muhtemel. Bu da OVP’deki tahmin olan 18,6 milyar dolar düzeyi ile tutarlı.

***

Filmin bir sahnesinde Phil, barda tanıştığı bir adama “Aynı yerde sıkışıp kalırsan, hep aynı günü yaşarsan ve bunu değiştirmek için elinden bir şey gelmezse ne yaparsın?” diye soruyor.

Adamın verdiği cevap şahane:

Hayatımı iyi özetledin.


63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page