top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Esnaf lokantası mı füzyon mutfak mı?


Menülerdeki yemeklere ne zaman bu kadar uzun isimler verilmeye başladı, ne zaman basit bir yemeği uzun uzadıya anlatmak moda oldu diye düşündüm geçenlerde. Bazılarının isimleri o kadar şiirsel ki, tav olmamak işten değil. Bazılarının isimleri ise bir o kadar uzun olmasına rağmen tabakta iki lokma olarak duruyor.

Pehlivan tefrikası uzunluğunda olan bu menüleri başından sonuna kadar okuyan var mıdır acaba?

Kendimden biliyorum, hızlıca bir göz gezdirip sonunda yine köfte söylüyorum mesela.

Ama şu soru hala ortada duruyor: Neden bu kadar uzun isimler ve tanımlamalar?

O kadar uğraştık tırt bir isim koymaya gönlümüz el vermedi; böyle ballandıra ballandıra anlatırsak ağzınız daha fazla sulanır; doğru bir seçim yapmanızı istiyoruz buna gerekçe olabilir elbette ama isim koyma mevzunda ama şu gerçek değişmiyor:

Okumaktan ısmarlamaya fırsat bulabilirseniz, istediğiniz yemek ya bir şeyin “eşliğinde” ya da “yatağında” oluyor.

***

Bu haftanın veri gündemi için ben de ayrıntılı bir menü hazırladım. Bakalım neyi tercih edeceksiniz.

Merkezi Yönetim Bütçesi, Hazine Nakit Gerçekleşmeleri Eşliğinde

Bütçeye ilişkin gelişmelerin nasıl seyredeceği hakkında fikir veren Hazine Aralık ayı Nakit Gerçekleşmeleri incelendiğinde Kasım’da 7,2 milyar TL açık veren nakit dengesinin Aralık’ta 8,1 milyar TL açık verdiği görülüyor. Geçen yılın aynı döneminde 4,1 milyar TL açık söz konusuydu. Böylece Ocak-Aralık döneminde nakit dengesi 38,2 milyar TL açık verirken geçtiğimiz yıl bu açık 17,1 milyar TL düzeyindeydi.

Kasım ayında 3,7 milyar TL olan açık veren faiz dışı nakit dengesi Aralık’ta 6,2 milyar TL açığa yükselirken yılın tamamında 5,2 milyar TL açık ile kapandı. Geçen yılın Aralık ayında faiz dışı nakit dengesi 2,9 milyar TL açık verirken yılın tamamında 21,3 milyar Tl fazla vermişti. Özelleştirme ve fon gelirleri Aralık sonu itibariyle 16,1 milyar TL olurken geçtiğimiz yıl bu rakam 11,9 milyar TL düzeyindeydi. Aynı şekilde faiz ödemeleri 49,1 milyar TL olurken geçen yıl bu rakam 50,4 milyar TL’idi. Faiz dışı giderlerin ise 447 milyar TL’den 543,7 milyar TL’ye çıktığı görülüyor.

Sezon Verileriyle Tatlandırılmış İşgücü İstatistikleri

TCMB İktisadi Yönelim Anketi, gelecek üç aydaki istihdama yönelik artış beklentilerinin güçlendiğine işaret ederken, İSO İmalat Sanayi PMI verisinde Kasım ayına göre hız kesmiş olsa da istihdamdaki yükseliş eğiliminin beşinci aya taşındığını söylüyor. Eylül ayında işsizlik bir önceki aya göre değişmeyerek %11,3’de kalırken geçen yılın aynı döneminde bu rakam %10,3 düzeyindeydi. Tarım Dışı İşsizlik %13,7 ile değişmezken geçen yılın aynı döneminde %12,4 olarak gerçekleşmişti.

Kur ve Enflasyon Yatağında Dinlendirilmiş Merkez Bankası Beklenti Anketi

Merkez Bankası Beklenti Anketi enflasyon, kur ve büyümeye ilişkin bekleyişlerde bozulmanın devam edeceği bekleniyor.

FED ve ECB Baharatlarıyla Harmanlanmış Ekonomik Menü

Fed Başkanı Yellen’in 18 Ocak çarşamba günü ve 20 Ocak cuma günü yapacağı konuşmalarda ekonomik görünüme ve para politikasına ilişkin söyleyecekleri önemli. Bir diğer önemli gelişme ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü yapacağı toplantı. Son toplantı tutanakları, tahvil alım programının süresi ve miktarı konusunda bazı üyeler arasında anlaşmazlıklar olduğuna işaret ediyor.

Şefin Spesiyali

TCMB, Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına ardından 13 Ocak Cuma akşamı yaptığı duyuru ile 16 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere toplam 11 milyar TL’ye düşürdü.

Gerekli görülen günlerde Borsa İstanbul bünyesindeki repo pazarlarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarının sınırlandırılabileceğini ve bankaların gün sonunda kalan likidite ihtiyaçlarının Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranından limitsiz olarak karşılanacağını duyurdu.

11 Ocak’ta %8,31 olan Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (AOFM) 13 Ocak Cuma günü %8,39’a kadar çıktı. Haftalık fonlamanın hepsi GLP’de yapıldığında %9,06’ya kadar yükselebileceğini öngörmüştük. Dolayısıyla AOFM yükselmeye devam edecek görünüyor. Bu durumda şu soruyu sormamız gerekecek: Üst bant (%8,50) yalan mı oldu?

Muhtemelen 24 Ocak’taki Para Politikası Kurulu toplantısında göreceğimiz değişikliklerden biri üst bantta olacak.

***

Anneannem, yemeğin üstüne tatlı yemedim mi kendimi doymuş kabul etmem, der. Elbette menüde tatlı da var.

Tarçın Eşliğinde Süt İçinde Marine Edilmiş Pirinç Taneleri

Paniğe gerek yok, bildiğiniz sütlaç.

İyi bir hafta dileklerimle.


286 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page