top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Göğe Bırakılmış Balon Sessizliği


Maç başlamadan, topun orta yuvarlağa konulduğu anda, amigonun “şşşşşşşşşş” dediği ve “üçlü çekmeye” başlamadan önce yaşanan o kısa sessizlik var ya, işte o anı çok severim. Arkasından gelecek büyük coşkunun habercisidir çünkü. Tribünde yanındakiyle kol kola, omuz omuza takımının ismini bağırırsın.

Gerilim ya da korku filmi seyrederken müziğin susup, ritmin öldüğü, ortalığı kesif bir sessizliğin kapladığı anları ise hiç sevmem çünkü bilirim “kesin bir pislik olacağını” ve yüreğimin yerinden hoplayacağını.

Ya Sizinki?

Ne peki? Yere dökülen bir un sessizliği mi, Göğe bırakılmış bir balon sessizliği mi?”*

***

Önce ABD Aralık ayı TÜFE rakamlarını aldık. Beklentilere paralel gelen TÜFE aylık bazda %0,3, yıllıkta %2,1 oranında yükselirken çekirdek TÜFE %2,2 oldu. TÜFE’nin bir önceki döneme göre yükselmiş olması FED için faiz artırımını destekler nitelikteydi. Aralık ayı sanayi üretimi artış hızı %0,8 ile ivme kazanırken, kapasite kullanım oranı %75,5’e yükseldi.

Ardından Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın planladığı ekonomi politikalarının büyümeyi hızlandırabileceğini ve FED’in kademeli faiz artırımına devam edebileceğini söyledi. Yellen ise yaptığı konuşma ile ABD ekonomisi ve işgücü piyasası için olumlu bir görünüm ortaya koyarken kademeli faiz artışını destekledi. Hızlı değer kazanan Doların ihracat üzerinde baskı unsuru olduğuna değinen Yellen, ihracattaki ivme kaybının hisse senedi piyasasını negatif yönde etkileyebileceğini söyledi. Ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunun altını çizerken ekonomideki iyileşmenin de güven verdiğini vurguladı.

Fed’in yayımladığı Bej Kitap raporu istihdam piyasasının sıkılaşmakta olduğunu, 2017’de tarım dışı istihdamın azalacağını, buna bağlı olarak çoğu bölgede maaşların "mütevazı" bir şekilde artacağını ortaya koydu.

Müziğin susup, ritmin öldüğü, ortalığı kesif bir sessizliğin kapladığı gün bugün.

Yürekleri yerinden oynatacak Trump'ın ekonomi politikaları olarak adlandırılan “Trumponomics” başlayacağı bugünden sonra başkan olarak ne yapacağını kestirmeye çalışacağız hep birlikte. Seçim döneminde Ocak sonundan itibaren ilk işinin gevşek bir bütçe politikasına geçmek ve altyapı, savunma yatırımlarına hız vermek olduğunu biliyoruz.

ABD ekonomisi büyüme eğilimindeyken, uygulanacağı söylenen politikaların bunu destekleyeceği aşikarken yükselen enflasyona paralel faizlerin de yükselmesi kaçınılmaz. Bu da gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışlarına neden olacak. Sermaye girişlerine bağımlı olan Türkiye gibi piyasaların, ABD ile ticari anlaşması olan ülkeleri nasıl etkileneceğini izleyeceğiz bundan sonra.

***

Yağan onca karın ardından güneş açtığında, hala nasıl anladığını bilmediğim bir öngörüyle babam “hava kar topluyor” derdi. Kar yağarkenki sessizliği de severim.

İyi bir hafta sonu dileklerimle.

(*) Ben Ruhi Bey Nasılım / Edip Cansever


167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page