top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Haberim Yokmuş Gibi Çek Panpa


Hunharca kullandığım “gerzek” sözcüğünün geri zekalı sözcüklerinden türetildiğini ilk öğrendiğimde bir aydınlanma yaşamıştım, hatırlıyorum. “Kanka” sözcüğünün kan kardeşi sözcüklerinden türetildiğini öğrendiğimde de aynı şey olmuştu. Sonrasında başka sözcüklere gizlenmiş böyle şifreler olup olmadığına takılmıştım, neyse ki çabuk geçti. Bir gün nereden çıkıp geldiğini bilmediğim bir sözcük, “panpa” girdi hayatıma. Geçmiş tecrübelerime dayanarak pancar parası, panjur paspası, pankreas pazısı, panda palası, pandoranın paşası, teke zortlatması (farkındayım bu olmadı) şeklinde deneysel çalışmalarım oldu ama ikna olmadım. Sonra öğrendim ki farklı bir metotla, kanka sözcüğünün türevi alınmak suretiyle türetilmiş.

Ne alaka diyeceksiniz? Onu da anlatayım.

Kanka sözcüğü gençler arasında “qanqa” şeklinde yazılırken “q”lar ters döndürülüp “p” yapılmak suretiyle ortaya çıkıyor.

Sonrası malum.

Cümle içindeki en sevdiğim hali ise fotoğraf çek(tir)ilirken “Haberim yokmuş gibi çek panpa” olanı.

***

Para Politikası Kurulu’nda (PPK), marjinal fonlama oranını (üst bant) %8,5’ten %9,25’e yükseltirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını %7,25’te ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %8’de sabit tuttu. Geç Likidite Penceresi’nden gecelik vadede borç verme faiz oranını ise % 10’dan %11’e yükseltti.

İç talebin göreli olarak zayıf seyrettiğini belirten Kurul, bir önceki toplantıda petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturduğuna dair görüşünü metinden çıkarmış durumda. Geçen toplantıda döviz kurundaki artışın küresel belirsizliklerden kaynaklandığı söylenirken bu toplantıda böylesi bir vurguya ihtiyaç duyulmadığı görülüyor. Ancak döviz kurlarında gözlenen aşırı hareketliliğin enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri artırdığı, döviz kuru gelişmelerinin gecikmeli etkisinin ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklığın kısa vadede enflasyonda belirgin yükselişe neden olacağı öngörüsü paylaşılıyor.

Fiyat istikrarı sağlamak amacıyla elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini söyleyen Kurul, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapabileceğini; döviz piyasasında iktisadi temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi halinde likidite araçları ile gerekli tedbirleri alacağını söylüyor.

Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmezken daha önce haftalık borçlanma ihalelerinin iptal edilmesiyle geçerliliğini yitiren marjinal fonlama faizinde (üst bant) 75 baz puanlık artışa giderek Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetini (AOFM) koridorun içine almış oldu. Böylece sadeleştirmeden vazgeçtiğini ilan ettiği gibi koridoru daha da genişletmiş oldu.

Haftalık borçlanma yerine Geç Likidite Penceresine (GLP) yönlendirdiği ve %10 olarak uygulanan faizi %11’e yükselterek bir anlamda zımni politika faizinin artık burası olduğunu söylerken GLP’den likiditeyi sıkılaştırmaya devam edeceği mesajını vermiş oldu. Likiditedinin de bu şekilde yönetileceğini söyledi bir anlamda. Bir gün önce 75 milyar TL fonlanan piyasanın GLP’ye yönleneceği varsayımı altından AOFM’nin %9,01’den %11’e doğru artmasını bekleyebiliriz. Bu da Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam edeceğini söylüyor bize.

***

Politika faizini değiştirmeyip yılın başında %8,28 olan faizi %9,01’e yükselten Merkez Bankası’nın fotoğrafına bakarken “faiz artışı yapmıyormuşum gibi çek panpa” dediğini duyar gibiyim.


393 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page