top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Kış Rüyasından Ümide Uyanmak


Sağlı sollu koyu yeşil iki yaprağı olan, dış taç yaprakları beyaz bir çiçektir kardelen. Gökyüzüne aşık olduğu için kafasını karın içinden onu görebilmek için çıkarır kara inat. Bu arada sadece karda değil, eğer tüm şartlar sağlanırsa su üzerinde bile çiçek açabilen benzersiz bir çiçektir. Ve baharın müjdecisidir kardelen.

***

TİM’in açıkladığı Ocak ayı ihracat rakamları ve İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sanayi PMI verisi hatırlattı bana kardeleni.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sanayi PMI verisi, bir önceki aya göre %2,1 yükselerek Ocak ayında 48,7 değerini alırken (önceki 47,7, eşik 50,0) 2016 yılı ortalaması olan 48,8 düzeyine yakın geldi. Yükselişte mevsimsel etkilerden arındırılmış Üretim ve Yeni Siparişler endeksleri belirleyici olurken, yeni ihracat siparişleri hacmi son altı ayda dördüncü kez yükseldi. İstihdamda ise istikrarlı bir seyir söz konusu. Türk lirasındaki değer kaybı ise maliyet baskılarının güçlü kalmasına neden.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış İhracat Siparişleri Endeksi Ocak ayında eşik değer 50,0’nin üzerinde gerçekleşirken, imalatçılarının ihracat pazarlarından aldığı yeni iş hacminde artışa işaret etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat verilerine göre ihracat %15 artışla 10,528 milyar dolar oldu ve son 49 ayın artış rekorunu kırdı. Böylece 12 aylık ihracat bir önceki yıla göre %1,8 artışla 143,588 milyar dolar oldu. Bugün açıklanacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçici dış ticaret verileriyle fotoğraf daha da netleşecek.

İhracatta yıla iyi bir başlangıç yapılmış, öncü PMI verisi (her ne kadar hala eşik değerin altında olsa da) umutlu şeyler söylüyor olsa da tek çiçekle baharın gelmeyeceğini hatırlatmak ister gibi mesela enflasyonun öncülerinden biri olan İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) perakende fiyatları.

Perakende fiyatları Ocak ayında %1,65 artarken, işlenmemiş gıda fiyatları kategorisi altında yer alan Yaş Kuru ve Sebze Meyveler’deki aylık artışın %9,13 olarak gerçekleşti. Gıda harcamalarındaki aylık artış %2,99 olurken, Giyim Harcamaları %11,71 düşüş, Kültür ve Eğitim harcamalarında %1,25 artış olduğu görülüyor. Cuma günü açıklanacak Ocak ayı TÜFE rakamlarına ilişkin olarak gıda fiyatlarından yukarı yönlü bir baskı geleceğine işaret ettiği gibi çify haneye doğru soluksuz koştuğumuzu haber veriyor.

Tüketici güveninde de benzer bir durum söz konusu. TÜİK verilerinin ılımlı bir toparlanmaya işaret etmesine karşın, Bloomberg HT güven endeksi Ocak nihai sonuçları, tüketici güveninde bozulmanın devam ettiğine işaret ediyor.

***

Biz yine de kış rüyasından ümide uyanan kardelen gibi olalım.


55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page