top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Kulağa Göre Ağız


Bloomberg tarafından yapılan ve iki gün önce yayınlanan anketi görünce aklıma Mevlana’nın “ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır“sözü geldi.

Aşağıya alıntıladığım grafikleri görünce neden böyle düşündüğümü daha net anlayacaksınız ama önce bulgularını özetleyeyim:

23 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında 16 yatırımcı ve analistle yapılan bu ankette, Brezilya ve Rusya faiz indirimi beklentilerini yüksek “carry trade” getirileri ile bir arada sürdürerek, Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) arasında en çok tercih edilenler oldu. Düşük getiri ve artan ticari gerginliğin bir yansıması olarak Asya’da, yüksek küresel faiz oranlarına karşı Çin en kırılgan ülke; onu Türkiye takip ediyor.

Görünümlere gelince:

Ne düşündünüz?

Siz bu sorumun cevabını düşünürken Avrupa Komisyonu’nun, 2017 Kış Ekonomik Tahminler Raporu’ndaki beklentilerini de ekleyeyim.

Rapora göre Euro Bölgesi'nin büyüme tahmini 2017 için Sonbahar raporundaki %1,5'lik beklentisinden %1,6'ya yükseltilirken 2018'de %1,8 olması bekleniyor. Komisyon Türkiye'nin 2017 yılı büyüme beklentisini ise %3'den %2,8'e düşürmüş. 2018'de ise büyümenin %3,2'e hızlanmasını bekliyor (önceki %3,3). 2017 ve 2018 yılları için TÜFE beklentisi değiştirmeyip sırasıyla %8,0 ve %7,6’da tutmuş. Türkiye ekonomisine ilişkin yapılan değerlendirmede gelişmekte olan ekonomilerdeki belirsizlik ortamının, Türkiye’de güvenlik sorunları, siyasi belirsizlik ve düşük tasarruf oranları ile birleştiği vurgulanarak 2017’nin ikinci yarısında, referandum sonrası turizmdeki toparlanma ile beraber ekonominin tekrar ivmelenmesinin beklendiği ifade ediliyor.

***

Friedrich Nietzsche’nin Zerdüşt’te halka bakarak buyurduğu gibi mi cevabınız?

Beni anlamıyorlar, ben bu kulaklara göre ağız değilim.


95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page