top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Nerde o eski kaldırım taşları?


Herhalde ilkokulda falandım, yürürken, kaldırım taşlarının oluşturduğu çizgilere basmamak için çabalardım. O zamanlar ayaklarım tabii küçük, sorun olmuyordu; ne zaman ki ayakkabı numaram büyüdü bu takıntımdan vazgeçebildim.

Tek neden tabii ki bu değil, belediyelerimiz sağolsun her seçim döneminde kaldırım taşlarını değiştirmek zorundalar biliyorsunuz, amaç vatandaşa hizmet sonuçta. Bu durum, kaldırım taşlarındaki motiflerin giderek daha karmaşık bir hal almasına neden oldu. Düzenli aralıklarla devam eden, attığınız her adımda belli bir orantı kurarak yürüyüp gittiğiniz kaldırımlar kalmadı artık.

Jack Nicholson ve Helen Hunt’a en iyi oyunculuk Oscar’ını getiren As Good As It Gets - Benden Bu Kadar filminde Jack Nicholson’un canlandırdığı huysuz ve takıntılı yazar Melvin Udall karakterini sevmemin nedenlerinden biridir kaldırımlardaki çizgilere basmamak için gösterdiği olağanüstü çaba.

***

Her ayın ilk üç günü veri bombardımanı şeklinde geçiyor.

Bunların hepsini anlatmalıyım, anlatırken birbirine karıştırmamalıyım, yazarken aralarında düzenli ve tutarlı geçişler bulmalıyım gibi daha edebi takıntılarım var artık. Nasıl doğa boşluk kabul etmez diyorlar, bende de aynı durum var. Gitti kaldırım taşları, geldi her ayın ilk üç gününde ardı sıra açıklanan veriler.

Yürümeye başlayalım bakalım.

İstanbul Sanayi Odası Şubat ayı İmalat Sanayi PMI verisi Ocak’taki 48,7 olan seviyesinden 49,7’ye yükseldi ve 2016 yılı ortalaması olan 48,8 düzeyinin üzerinde kaydedilirken imalat sektöründe genel anlamda stabilizasyona yakın olunduğuna işaret etti. Yükselişte mevsimsel etkilerden arındırılmış Üretim ve İstihdam endekslerinin yanı sıra, nötr düzeyin altında kalmasına rağmen artan Yeni İhracat Siparişleri Endeksi etkili oldu. Şubat’ta yeni ihracat siparişleri hacmi son 7 ayda beşinci kez olacak şekilde yükseldi. İstihdam ise son 7 ayda altıncı kez olacak şekilde yükseldi.

Perakende fiyatları Ocak ayında %0,33 artarken, işlenmemiş gıda fiyatları kategorisi altında yer alan Yaş Kuru ve Sebze Meyveler’deki aylık artış %2,04 olarak gerçekleşti. Gıda harcamalarındaki aylık artış %1,04 olurken, Giyim Harcamaları %5,21 düşüş, Kültür ve Eğitim harcamalarında %0,55 artış olduğu görülüyor. ÖTV indiriminin etkisi de Ev Eşyası Harcamalarındaki %0,65 azalıştan görülmekte. Rakamlar Cuma günü açıklanacak TÜFE’ye ilişkin aşağı yönlü risklere işaret etse de baz etkisini fazlasıyla hissedeceğimiz bir ay olacak Şubat.

BloombergHT Tüketici Güven Endeksi Ocak ayındaki 65,2'lik düzeyinden Şubat'ta 74,5'e yükselerek, tüketici güvenindeki toparlanmanın ön verilere göre daha güçlü olduğuna işaret etti.

Euro Bölgesi Şubat ayı İmalat Sanayi PMI verisi 55,5 olan ön verilerin hafif altında, 55,2 olan Ocak verisinin ise hafif üzerinde 55,4 gelerek son 70 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivitedeki toparlanmanın güçlü seyrinin sürdürdüğünü söylemekte.

ABD’de Fed'in favori enflasyon göstergesi PCE fiyat endeksi ise beklentilerin (%0,2) üzerinde %0,4 olarak gerçekleşti. Çekirdek endeks ise aylık bazda beklentiler dahilinde gelirken, yıllık bazda %1,7 arttı. Bu veri için ise yorumum “winter is coming” şeklinde olacak.

***

Bir itiraf: yürürken kendimi çizgelere basmamak için çabalarken yakalıyorum ara ara ne yalan söyleyeyim. O nedenle yazının başlığındaki soru baki.

Harbiden, nerde o eski kaldırım taşları?


34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page