top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

“Bana gelişi o kadar!”


Hesap makinesini elime ilk aldığımda bana öğretilen ilk şey nasıl “LEBLEBİ” yazıldığıydı. İkincisi ise “dünya üzerinde 1.244.244 kişi aynı anda 3 kere zıplarsa ne olur?” sorusunun cevabının da hesap makinesinde gizli olduğuydu!

Konuya böyle girmemin nedeni “bana gelişi o kadar” demiş olmasına rağmen eline hesap makinesini alıp tuşlara çat çut, vura vura bir şeyler giren esnafın oraya hangi rakamları yazdığını merak etmem. O an içimi acayip karmaşık duygular kaplıyor, hani utanmasam elinden makineyi kapıp “ne yazıyorsun bana da göster!” diyeceğim. Her seferinde benden önce davranıp, hesap makinesinin ekranını bana döndürerek “oluru bu” diyorlar ve ben yeniliyorum. İyi tarafı yok mu, var elbette “sağlam indirim” aldığınızı sanarak çıkıyorsunuz dükkandan.

***

Geçen hafta FED, tıpkı yukarıda bahsettiğim esnaf gibi “oluru bu” diyerek faizleri artırdı, piyasalar ise “sağlam indirim!” yapılmış gibi karşıladı bunu.

Gerekçesine baktığımızda ABD Başkan’ı Trump’ın yapmayı vaat ettiği vergi reformunun gecikeceğine ilişkin beklenti olduğu görülüyor. Gecikmenin ABD büyümesi tarafında uzun süredir fiyatlanan hızlanmanın olamayacağına işaret etmesi de küresel piyasalarda satışa neden oldu.

Tekrar hatırlayacak olursak, 2016 yılının ortalarından itibaren hız kazanan küresel reflasyon (belirli bir daralma, küçülme ve deflasyon döneminin ardından ekonominin içine girdiği toparlanma aşaması) ve ardından Kasım ayında Trump’ın başkan seçilmesi ile önemli bir aşamaya daha geçildiğine işaret etmişti.

Aslında içten içe sorgulanan, işte bu reflasyonist beklentiler. ABD’de uygulanması beklenen genişleyici maliye politikalarının kongre onay sürecinin çok da kolay olmayacağının anlaşılması, sorgulamanın arkasındaki temel gerekçe.

Buna, petrol arzındaki gelişmeleri de eklemek gerekiyor. Petrol arzında ABD kaynaklı artış, petrol fiyatlarında gerilemeye neden olurken küresel çapta enflasyon baskısını azaltan bir unsur da aynı zamanda.

Bütün bunlar da Fed’in faizi normalleştirme yolunda atacağı adımların yavaş olacağı gerçeğine getiriyor, böylelikle doların zayıf seyretmesine neden oluyor.

Piyasalar da “madem size gelişi öyle” deyip, şimdilik bu oyuna katılıyor.


65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page