top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Cari Açıkla Selfie


Aşağıdaki fotoğraftaki kişinin ismi Robert Cornelius, fotoğrafın çekildiği tarih ise 1839. Şimdi bu fotoğrafa biraz dikkatli bakın lütfen. Dikkatinizi çeken bir şey var mı?

Fotoğraf makinesinin keşfinden on yıl sonra pozlaması uzun süren bir makine tarafından çekilmiş. Bu detay neden önemli diye soracak olursanız, denklanşöre bastıktan sonra koşarak objektifin karşısına geçiyor, birkaç dakika bekliyor, objektif kapanıyor ve tarihe geçiyorsunuz.

Neden mi?

İlk kez 2002 yılında Avustralya’da bir blogger tarafından kullanılan; iki yıl sonra fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’da yaygınlaşmaya başlayan ve o yılın ruhunu en iyi yansıtan sözcük olarak Oxford Üniversitesi Yayınevi araştırmacıları tarafından 2013 yılın sözcüğü olarak seçilen “Selfie”yi ilk yapan kişisiniz çünkü. Kolunu uzatmadan böyle selfie mi çekilirmiş demeyin.

Dün açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerine bakarken telefonum çaldı. “N’aber?” diye soran arkadaşıma “melül, melül cari açığa bakıyorum” diye cevap verince “ben seni tutmayayım; madem bakıyorsun arkana cari açığı da al beraber bir selfinizi çekip koy Instagram’a!” diyerek kanımı dondurdu. “Fena fikir değil, dur önce bir sözlü deneyeyim” dedim ve başladım anlatmaya:

“Mart ayında Cari İşlemler Dengesi beklendiği gibi 3,057 milyar dolar açık verdi. Geçen yılın aynı ayında açık 3,723 milyar dolar düzeyindeydi. Böylece bir önceki ay 33,747 milyar dolar olan birikimli cari açık 33,023 milyar dolara gerilemiş oldu. Altın ve enerji dışı 12 aylık birikimli çekirdek açık 8,665 milyar dolardan 6,116 milyar dolara geriledi.

En büyük destek dış ticaretten gelirken, geçen yıl Mart ayında 3,637 milyar dolar olan dış ticaret açığı %22 azalarak 2,844 milyar dolar olurken hizmetler dengesindeki zayıflık sürüyor.

Açığın ne şekilde finanse edildiğine baktığımızda 1,158 milyar dolarlık doğrudan yatırım girişi ve 1,938 milyar dolarlık da portföy girişi olduğu görülüyor. 1,409 milyar dolarlık yükümlülük ve net hata noksanda 1,147 milyar dolarlık çıkışlar sonrası 2,517 milyar dolarlık rezerv kullanımı gerçekleşmiş durumda. Portföy yatırımlarının detaylarında ise sermaye girişlerinin ana kaynağının bankaların Eurobond ihraçları (1,270 milyar dolar) ile yabancıların DİBS alımları (net 1,011 milyar dolar) olduğu göze çarpıyor.

Net turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine benzer şekilde 749 milyon dolar olarak gerçekleşse de birikimli turizm gelirleri 2016 yılındaki 18,743 milyar dolar düzeyinden 18,189 milyar dolar düzeyine gerilemiş durumda.

Sonuç olarak hizmetlerdeki zayıflıkları dış ticaretin dengelediği cari açıktaki seyri gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları belirleyecek.”

Sabırla sonuna kadar dinledikten sonra, “Bir şey söyleyeceğim, daha doğrusu soracağım” dedi, “Bir grup insan sadece sosyal medya için selfie çekerken, bir kısmı ise eşine veya sevgilisine göndermek üzere selfie çekiyor. Sen bunu kime göndereceksin?

Güzel bir hafta sonu dileklerimle.


52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page