top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Bir Meyve Şirketi


Ekonomi üzerine günlük yazılar yazıyor olsam da geçmişte fon ve portföy yöneticiliği yapmış biri olarak finansal piyasalarda neler olup bittiğini mesleki deformasyonun bir sonucu olarak takip ediyorum. Şimdiye kadar kendi söküğümü dikemesem de “Paramızı ne(re)ye yatıralım?” en çok muhatap olduğum ikinci sorudur diyebilirim. Birincisi mi? Elbette “N’olacak bu memleketin hali?

StockTwist’te okuduğum ikinci soruya cevap olacak bir hikaye ile haftayı kapatalım istedim.

***

Otobüs durağında beklerken, kendisiyle aynı bankta oturan yabancılara hayat hikayesini anlatmaya başlayan Forrest Gump filminde efsane bir sahne vardır.

Şöyle anlatır:

Teğmen Dan için çalışmaya geri dönmedim ama o Bubba-Gump paramla ilgilenmeyi sürdürdü. Paramı bir tür meyve şirketine yatırmamı sağladı. Beni aradı ve artık para konusunda sıkıntımız kalmadığını söyledi, ben de "İyi. Bir sorun azaldı." dedim.

Gump’ın “bir tür meyve şirketi” diyerek bahsettiği yatırım yapılan şirketin adı Apple.

Filmde ne kadar para yatırdıkları veya hangi yılda yatırım yapıldığından hiç bahsedilmez. Bilinen Apple’ın 12 Aralık !980’e kadar halka arzının olmadığı. Dolayısıyla filmdeki sahnenin 1970’in sonlarında geçtiği düşünülecek olursa Teğmen Dan’ın melek yatırımcı olması kuvvetle muhtemel; ama halka arzdan da satın almış olabileceği ihtimalini dışlamamak gerekiyor.

Bu noktadan sonrası biraz çenemizi yoracak.

Gump ve Dan, Apple yatırımından ne kadar para kazandı?

Piyasa değeri 800 milyar doları aşmış dünyanın en değerli şirketinden bahsediyoruz sonuç olarak. Daha şimdiden “ne zaman 1 trilyon dolar olacak?” sorusu sorulmaya başlandı.

Gump ve Dan’ın halka arzdan 25.000 dolarlık hisse senedi aldıkları ve bugüne kadar tuttuklarını varsayalım. Halka arzda 45 cent civarında işlem gördüğü dikkate alındığında 25.000 dolar karşılığı 55.555 adet hisse sahibi olacaklardı.

55.555 adet hisse senedinin şimdi ne kadar ettiğini merak ediyorsunuz değil mi?

Yaklaşık 9 milyon dolar! Buna, şirketin ödediği temettüler dahil değil. Yatırımın getirisi yüzde 35.900.

***

Özgürlük mücadelemizin başladığı 19 Mayıs ve ulu önder Atatürk’ün doğum günü kutlu olsun.

Güzel bir hafta sonu dileklerimle.


169 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page