top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Hayaller Paris


Yaniv Dahan, evini kiralamak için Yad2 adlı emlak sitesine bir ilan verir. Kısa bir süre sonra Yarden Rose, Dahan’a emojilerden oluşan mesaj gönderir. Mesajda şöyle yazmaktadır:

Günaydın 😊 Evle İlgileniyoruz 💃👯‍✌🎆🙌🎉🍾 Detayları konuşmamız gerekiyor… Ne zaman uygunsunuz?

Yarden Rose ve Nir Haim Saharoff çiftinin dairesini tutacağını düşünen Dahan, kiralık ilanını siteden kaldırır ama olaylar düşündüğü gibi gelişmez; çünkü Rose ve Saharoff daireyi tutmaktan vazgeçmiştir. Haberi okuduğumda aklıma kara mizahın en güzel tanımı olduğunu düşündüğüm bir duvar yazısı geldi: “Hayaller Paris, Gerçekler Eminönü

***

Haftanın ilk gününe, The Bangles’ın “Manic Monday" şarkısında anlattığı gibi değil de ‘Paris’ hayalleriyle başlayalım istedim. Gerçeklerin yolumuzu nereye çıkardığına Cuma günü bir daha bakarız.

Bu hafta yurt dışında, Haziran ayında yapılacak Fed toplantısında faiz artırımına ilişkin ipucu vermesi açısından önemli olacağını düşündüğümüz ABD aylık ve yıllık PCE fiyat endeksi ile tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri açıklanacak. Çin’den başlayarak imalat sanayi PMI rakamları da haftanın diğer önemli verileri olacak. Trump yönetimine ilişkin soruşturma sürecini de yakından izlemeye devam edeceğiz.

Yurt içinde ise odakta kabinede yapılacak olası bir revizyon ve bunun ekonomi yönetimine ilişkin yapılanmasını takip edeceğiz. Ekonomi yönetiminin yeniden tek elde toplanması durumunda bunun piyasalar tarafından olumlu karşılanacağı muhakkak.

İçeride açıklanacak en önemli veri Nisan ayı dış ticaret gerçekleşmeleri olacak. Gümrük Bakanlığı öncü verilerine göre Nisan’da ihracat yüzde 7,38 artarak 12,8 milyar dolar, ithalat ise yüzde 9,58 artarak 17,7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Dış ticaret açığı ise yüzde 15,8 artışla 4,9 milyar dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 72,3’e gerilemişti. Birikimli olarak bakıldığında ihracat yüzde 4,7 artarak 146,6 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 2,1 artışla 203,7 milyar dolar olmuştu. Böylece dış ticaret açığı yüzde 3,9 azalarak 57,1 milyar dolara gerilemişti. TİM ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mayıs ayı öncü dış ticaret verilerini açıklayacak. Ekonomi yönetimi tarafından ihracattaki artış beklentisinin yüzde 10’un üzerinde olacağı ifade edildiğini tekrar hatırlatmak isterim.

***

“Eminönü” gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kalan Yaniv Dahan, soluğu mahkemede alır. Kullanılan emojilerin niyet belirttiğine hükmeden mahkeme, ev sahibinin yanlış yönlendirildiğine karar vererek çiftin 2.200 dolar tazminat ödemesine karar verir.

😊 İyi bir hafta dileklerimle 💃❤👯‍✌🎆🙌🎉🍾


231 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page