top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Bir kedi gördüm sanki!


Bir kedi gördüm sanki” derken aslında kararsızdır Tweety; ama sonrasında “evet, evet bir kedi gördüm” diyerek emin olur.

***

ABD’de dün açıklanan Mayıs ayı enflasyon verisinde, Nisan ayında yüzde 0,2 artan tüketici fiyatlarının Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 düştüğü görüldü. Böylece 12 aylık TÜFE enflasyonu yüzde 2,2'den yüzde 1,9'a gerilerken çekirdek enflasyon da yüzde 1,9'dan yüzde 1,7'ye geriledi.

Akşamına ise beklenen faiz artırımı kararı gerçekleşti. Peki, enflasyon düşerken Fed neden faiz artırıyor? Bu soru şimdilik şöyle bir kenarda dursun, biz kararın detaylarına bakalım.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 1,0-1,25 seviyesine çıkardı ve 4,5 trilyon dolara ulaşan bilanço büyüklüğünü kademeli olarak küçültmeye bu yıl başlayacağını duyurdu. Buraya kadar bir sürpriz yok.

Açıklamada olumlu olarak değerlendirebilecek noktalar var. Örneğin 2017 büyümesinin yüzde 2,1'den yüzde 2,2'ye yukarı yönlü, işsizlik oranı beklentisinin yüzde 4,5'ten yüzde 4,3'e revize edilmesi gibi.

Olumsuz olarak değerlendirilebilecek noktalar da var elbette. Enflasyon beklentisi yüzde 1,9'dan yüzde 1,6'ya, çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 1,9'dan yüzde 1,7 seviyesine aşağı yönlü revize edilmiş örneğin.

2018 ve 2019 ile uzun vadede enflasyon beklentilerinde yüzde 2 seviyesinin korunması ise nötr tarafı. Detaylar aşağıdaki tabloda.

Nokta tahminlerine baktığımızda ise 2017 yılında 1 faiz artırımı beklentisinin devam ettiği görülüyor. Bundan sonraki süreçte bu artırımın ne zaman olacağı tahmin edilmeye çalışılacak. Ekonomideki gelişmeler, Fed'in beklentileri doğrultusunda olursa, hemen Eylül ayındaki toplantısına yönelik kuvvetli bir faiz artışı beklentisi görebiliriz aksi takdirde yine yıl sonunu, Aralık ayını bekleriz. 2018 yılında ise 3 faiz artırımı beklentisi devam ediyor.

Bilançonun küçültülmesine yönelik detaylar da paylaşıldı. Her ay 6 milyar dolar tahvil azaltımına giderken her üç ayda bir ay bunu 6 milyar dolar daha artıracak. Böylece 12 ay boyunca aylık 30 milyar dolar seviyesine ulaşana kadar bu devam edecek.

Mortgage destekli menkul kıymetler ile kamu destekli kuruluş kağıtlarında ise aylık azaltım 4 milyar dolar olarak belirlenirken her üç ayda bir 4 milyar dolar artırılacak. 12 ay içerisinde aylık 20 milyar dolar seviyesine ulaşana kadar devam edecek. Fed, bilançonun ne kadar küçültülmesinin planladığı konusunda ise bir rakam telaffuz edilmedi.

“Enflasyon düşerken Fed neden faiz artırıyor?” sorusuna tekrar dönebiliriz.

Fed faiz oranlarını mevcut enflasyon oranına göre değil 2019 yılındaki enflasyon beklentisine bağlı olarak artırıyor çünkü. Alınan tedbirlerin harcama, üretim ve istihdam üzerindeki etkileri bir yıllık gecikmeyle geriden gelerek gerçekleşiyor. Aslında yapılan bir anlamda ileride geçileceği düşünülen dereye varmadan şimdiden paçaları sıvamak.

Bugün Para Politikası Kurulu (PPK) toplanıyor; gelin bir de bizdeki enflasyon beklentilerini bir hatırlayalım. Merkez Bankası beklenti anketine göre cari yıl TÜFE beklentisi yüzde 9,55 iken 12 ay ve 24 ay sonrasına ilişkin beklentiler sırasıyla yüzde 8,32 ve 7,90 şeklinde.

PPK sizce hangisine bakarak karar verecek? 12 ay sonrasına mı, yoksa 24 ay sonrasına mı?

Efendim!

Bir kedi gördüm sanki


221 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page