top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Kırlara Doğru


Hafta sonu kasıp kavuran sıcaklar yetmezmiş gibi “rüzgar da sıcak essin” der mi insan? Poyraz, karayeli özlemek dururken fön rüzgarını özlemek de nereden çıkar? İnsanlar sıcak havalarda ufuktaki yolu bile ıslak görürken, daha da sıcak diye tutturmam. Delirince olabiliyormuş demek ki, onu anladım.

Sonra, fön rüzgarları nasıl oluşurdu diye hatırlamaya çalıştım. Hava kütlesinin yamaçlardan aşağı doğru inerken, sürtünmenin etkisiyle ısınmasıyla oluşur, diye bir bilgi kırıntısı kalmıştı aklımda; bir de tarım ürünlerinin erken olgunlaşıp kurumasına neden olduğu gibi olumsuz bir özelliği...

***

Neyse daha fazla sıcak diyerek bir de ben bunaltmayayım. Sıcak kumlardan, serin sulara atlamanıza neden olacak, içinizi ferahlatacak bir şeyden, enflasyondan bahsedeyim.

Hafta sonu İstanbul Ticaret Odası İTO’nun açıkladığı İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi Haziran ayında yüzde 0,06 arttı. Daha da serini “yaş kuru ve sebze meyvalar” fiyatları yüzde 6,91 gerilemiş durumda.

Bugün açıklanacak Haziran ayı TÜFE rakamlarına ilişkin piyasa beklentilerine baktığımızda medyan beklenti aylıkta yüzde 0 şeklinde. Böyle gerçekleşmesi halinde, Nisan ayında yüzde 11,87 ile 2008 Ekim ayından sonraki en yüksek ikinci zirvesini gören TÜFE, Mayıs’ta 11,72’ye geriledikten sonra Haziran’da 11, 2’ye gerilemiş olacak. Bazı gıdalar için getirilen gümrük vergisi indirimlerinin, Temmuz enflasyonuna olumlu katkı vereceği beklentisini de ek bir bilgi olarak belirtmek gerekiyor.

***

Siz bakmayın sıcak essin dememe, çocukken söylediğimiz şarkıdaki gibi serin essin rüzgar.

Güzel bir hafta dileklerimle.


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page