top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Ona Küçük Goller Atın


1994 Dünya Kupası Fransa-Brezilya final maçı öncesi Emmanuel Petit Rüyamda gördüm. 2-0 kazanacağız” diyerek açıklar maçın sonucunu. Blanc oynamamasına rağmen sahaya iner maç öncesi ve kaleci Barthez’i kelinden öper. Belki de o öpücük kariyerinin en iyi maçlarından birini çıkarmasına yardımcı olur.

Maçın 27. dakikasında kazanılan köşe vuruşunu kullanmak üzere topun başına Petit geçer. Kulüp ve milli takım kariyeri boyunca 126 gol atmasına rağmen kafayla attıkları iki elin parmaklarını geçmeyen Zidane, Taffarel’in koruduğu kaleye kafayla ilk golü atar.

İlk yarı bu sonuçla bitecek derken 45+1’de deja vu yaşanır. Kornerden gelen topa kafayı uzatıp golü atan yine Zidane’dır. Fransa, Brezilya karşısında 2-0 önde gider soyunma odasına.

İkinci yarıda bir Dünya Kupası finalini yöneten ilk Afrikalı hakem olan Faslı Said Belqola 68’de Desailly’i oyundan atar ama Fransa sarsılmaz. Maç, Petit’in rüyasını doğrulayacak şekilde bitecekken 90+3’te bir kontratak fırsatı yakalar Fransa ve golü atar.

Kim midir golü atan?

Kendi rüyasını yalanlayan Emmanuel Petit.

2-0 rüyası görürken 3-0 ile Dünya Kupası finalini kazanmaktan üstelik bunu kendi attığı golle kazanmaktan dolayı sanırım kimse mutsuz olmaz.

***

Haftaya sadeleşmiş bir Merkez Bankası para politikası operasyonel çerçevesi ile başlangıç yapmıştık. Bu doğrultuda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olurken bu oran, mevcut fonlama faizine (yüzde 16,50) eşitlenmişti. Gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marjda belirlenmişti.

Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) öncesinde Mayıs ayı tüketici fiyatları beklentilerin üzerinde yüzde 1,62 oranında artarak yüzde 12,15 olmuştu. Çekirdek enflasyon göstergelerinden özel kapsamlı TÜFE-B ve TÜFE-C endeksleri ise sırasıyla 0,24 ve 0,40 puan artışla yüzde 12,77 ve yüzde 12,64 şeklinde gerçekleşmişti. Yurt içi üretici fiyatları ise aynı dönemde yüzde 20,16’ya yükselirken, tüketici fiyatları üzerindeki maliyet yönlü baskının etkilerini daha belirgin şekilde göreceğimize işaret etmişti.

Bu gelişme şu nedenle önemliydi: Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da, enflasyondaki yükselişin sürmesi halinde Merkez Bankası’nın faizlere yeniden müdahale edeceğini ilişkin sinyal verdiklerine dair haberler enflasyon rakamları sonrası PPK’dan çıkacak kararı daha da önemli hale getirmişti.

Öte yandan toplantının bir gün öncesinde, Londra’da hiçbir sözün verilmediği bununla beraber TCMB’nin gerekeni yaptığı ve yapmaya devam edeceği haberlerinin yansıması ise kafaları karıştırdı. Bu kafa karışıklığı, faiz artışına ilişkin beklentilerden de görülebilmekteydi. Bloomberg ve Reuters anketleri 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisinin ağırlıkta olduğuna işaret ederken Foreks anketinde artırım beklemeyenlerin sayısı bekleyenlerden az da olsa fazlaydı!

Nisan ve olağanüstü Mayıs PPK’larında yapılan toplamda 375 baz puanlık artış sonrası Kurul, bu son toplantısıyla aynı zamanda politika faizi de olan haftalık repo faizini beklentilerin üzerinde, güçlü bir sıkılaştırma hamlesiyle 125 baz puan artırarak yüzde 17,75’e yükseltti. Böylece son bir buçuk ayda yapılan artış 500 baz puana ulaştı.

Dış talebin gücünü koruduğu, iç talebin daha ılımlı seyrettiği vurgulanırken enflasyondaki yükselişin temelde maliyet yönlü gelişmeler kaynaklı olduğu ve fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiğine dikkat çeken Kurul, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde oluşturduğu risk nedeniyle parasal sıkılaştırmaya gittiğini belirtti.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da yükseleceği dikkate alındığında yerinde bir harekette bulundu ve kredibilite kazandı TCMB. Üstelik bunu piyasa beklentilerinin ötesinde bir kararla aldı. Piyasa da 50 baz puan rüyası görürken 125 baz puanla şık bir gol yemiş olmaktan dolayı mutsuz olmadı.

Güzel bir hafta, mutlu ve huzurlu bir bayram dileklerimle.


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page