© AOY 2014

burç'a

27 Feb 2013

sabah, ana ekseni özgür düşünce, merak ve bilim olan gökhan hotamışgil’in vehbi koç ödülü’nü alırken yapığı konuşmayı okudum. işte o konuşmanın bir yerinde şöyle demiş:

 

“bazen büyük bir cismin üzerindeki küçük bir ayrıntı önemsiz gelebiliyor... bu araştırma princeton’da bir lisans öğrencisi tarafından yapılıyor. 20 yaşında bir genç bunu yapan. aklına geliyor. benim de bundan lisede okuyan 16 yaşındaki oğlum sayesinde haberim oluyor.

 

‘aaa baba bak filin saçı varmış’ diye... son derece basit bir araştırmanın sonucundan yepyeni bir biyolojik kurgu ortaya çıkıyor. bazen milyarlarca dolar paralar harcanıyor ama hiçbir şey bulunmuyor... böyle bir şey yapmak insanın aklına nereden geliyor? merak. merak olmadan bilimsel ilerleme olmuyor. büyük keşifler olmuyor.”

 

***

 

burcu sayesinde varlığından haberdar olup da seninle ilk tanıştığımda aynen oğlunun vermiş olduğu tepkiye benzer bir şeyler mırıldandığıma eminim:

 

“aaa, burç diye şişman bir kuzen varmış”

 

meğer o cüsse tonlarca para harcasan da bulamayacağın; tabiatın bilerek, anne babamın doğum kontrolü hesabına benden esirgediği erkek kardeşim; dayanıp sığınacağım, güveneceğim bir dağmış. adammış.

 

***

 

iyi ki doğdun kardeşim.

Please reload

Son Yazılar

Söyleyin, düğmeye hanginiz bastı?

January 14, 2020

1/4
Please reload

Sosyal Medya
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Twitter
  • Facebook Sosyal Simge
  • RSS Sosyal Simgesi
RSS Feed
Arşiv - Site İçi Arama
Haberdar Olmak İçin