© AOY 2014

Düşen asansörde zıplamak

3 Jun 2016

Şöyle bir açıklama yaparsam, “bir sistem içerisindeki kütlelerin etkileşime girmeden önceki başlangıç momentumları toplamı o sistemin etkileşim sonrası toplam momentumlarına eşittir.” diye, “sabah sabah kafa mı açıyorsun” diye sorarsınız doğal olarak.

 

Peki, cisimler kütleleri dolayısıyla sahip oldukları momentumu koruma eğilimindedirler dersem?

 

Haklısınız...

 

Duran bir cismin harekete karşı, hareket eden bir cismin de durmaya karşı gösterdiği dirence eylemsizlik denir. Eylemsizliği tanımlamak için hep ani fren yapan arabada oturduğumuz koltuktan öne doğru fırlamamız örnek olarak verilir. Benim sevdiğim tanımlama ise “düşen asansörde zıplamaya çalışmak”.

 

İşte bugün Mayıs ayı TÜFE’sinin “eylemsiz” kalıp kalmayacağını öğreneceğiz. İTO, İstanbul'da Mayıs ayında perakende fiyatların %-0,11 (yıllık %6,94), toptan fiyatların %-0,15 (yıllık %4,32) olduğunu açıkladı. Türk-İş’in ve İTO’nun verileri TÜFE için olumlu sinyaller; ancak enflasyonda düşüşün sonu mu yoksa sonun başlangıcı mı saat 10’da öğreneceğiz. Foreks'in 26 banka/kurum analisti ile yaptığı ankette, Mayıs ayı medyan tahmin %0,80, ortalama tahmin %0,75 olurken en yüksek ve en düşük beklentiler sırasıyla %1,10 ve %0,40 şeklinde oluştu.

Please reload

Son Yazılar

Bugün, Yarın, Daima

November 12, 2019

1/4
Please reload

Sosyal Medya
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Twitter
  • Facebook Sosyal Simge
  • RSS Sosyal Simgesi
RSS Feed
Arşiv - Site İçi Arama
Haberdar Olmak İçin