Cari Açığa Fermuar

31 Aug 2016

Bugün bir şirketten bahsedeceğim sizlere.

 

Yoshida Kogyo Kabushikikaisha

 

Ağızdan bir çırpıda çıkacak sözcükler değil. İlk iki sözcükten barajı geçseniz bile üçüncüsünde muhakkak çuvallıyorsunuz. Türkçeye “Yoshida Üretim Limited” diye çevirebiliriz.

 

Sadece tek bir ürünle dünya devine dönüşen, 1934 yılında kurulmuş bir Japon şirketi bu. Kıyafetlerimizle simbiyotik ilişki geliştiren her gün iki yakamızı bir araya getiren bir ürünün üreticisi.

Dünyadaki tüm  kıyafetlerde, aksesuarlarda, aklınıza gelebilecek bütün ürünlerde kullanılan, dünyanın en büyük üreticisi olan bu firmayı bizler fermuar üzerindeki YKK kısaltmasıyla biliyoruz aslında.

 

İşte bu şirket “başkalarına faydası olmayan hiç kimse başarılı olamaz” sözünü kendine şiar, popüler tabirle motto edinerek başarıya yürümüş.

 

***

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından ekonomi cephesinde atılan her adımda amaç yaşanabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak olduğu kadar, yatırım yapılabilir bir ortam için zemin hazırlamak olduğunu görmekteyiz. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamasına da bu gözle bakmakta fayda var.

 

Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Apple’ın off-shore merkezi İrlanda’yla özel bir vergi oranında anlaştığı suçlamasıyla Apple’a 13 milyar Euro ceza kesmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Apple, Türkiye’ye taşınmalı. Daha cömert vergi teşvikleri sağlamaktan mutlu oluruz. Apple, AB bürokrasisiyle uğraşmak zorunda değil” şeklinde açıklama yaptı.

 

Başarıyı sadece kendisiyle sınırlayarak değil, başkalarına da fayda sağlamak şeklinde gören bu yaklaşım; doğrudan yatırımların önünü açacağı gibi cari açığın finansmanı konusunda iki yakamızı bir araya getirecek fermuar görevinin de ilk umut işareti olabilir.

Please reload

Son Yazılar

Hayat size güzel

May 6, 2020

1/4
Please reload

Sosyal Medya
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Twitter
  • Facebook Sosyal Simge
  • RSS Sosyal Simgesi
RSS Feed
Arşiv - Site İçi Arama
Haberdar Olmak İçin

© AOY 2014