top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Sesime Gel


İnsan Sesinin Zaferi” adını taşıyan albüm, müzik tarihinin en önemli performanslarından birini içermesi açısından ayrıcalıklı bir yere sahip. Yazının devamına geçmeden önce muhakkak bir kuplesini dinlemenizi tavsiye ederim.

Allahım ben bunu hak edecek ne yaptım?” mı diyorsunuz, demeyin.

1868 – 1944 yılları arasında yaşamış Florence Foster Jenkins’e ait bu kayıt. Gelmiş geçmiş en kötü opera sanatçısı olarak biliniyor. New York’da bir mirasyedi olarak lüks bir yaşam süren, hayattaki en büyük tutkusu müzik olan, ünlü bir şarkıcı olma hayalini kuran ve 1944 yılında biletleri yok satan Carnegie Hall konserine hazırlanışını anlatan kendi ismini taşıyan filmle tanıdım ben de.

Ne sesi, ne tekniği, ne müzik kulağı olan Florance’ı oynayan Merly Streep bu şımarık, kendinden bihaber karakteri öyle bir canlandırıyor ki, bırakın antipati beslemeyi sempati duyuyorsunuz. Tutkusuna, umuduna ve neşesine ortak oluyor; sesinin kötü olmasına değil, iyi olmaya çalışmasına, ona yaklaşmak için elinden geleni yapmasına hayran kalıyorsunuz.

***

2016 yılı Kasım ayına ilişkin iki önemli veri açıklanacak bu hafta. İlki, bugün (Pazartesi) alacağımız Sanayi Üretim Endeksi, diğeri Çarşamba günü açıklanacak olan Ödemeler Dengesi İstatistikleri.

Kasım ayındaki öncü göstergeler ihracatta artışa, buna bağlı olarak ihracata dayalı sektörlerde sanayi üretimin artabileceğine işaret ediyordu. Diğer taraftan aynı olumlu seyir tüketici ve reel kesim güven endekslerinde görülmezken imalat sanayi PMI verisi gerileme olabileceğini söylüyordu. Beklentiler ise arındırılmamış sanayi üretimi verisinde yıllıkta %3, arındırılmış sanayi üretimi verisinde %1,9 şeklinde. Ekim ayında yıllık bazda arındırılmamış sanayi üretimi %0,2, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise %2,0 artış göstermişti.

Cari işlemler dengesi ise Ekim’de, dış ticaret açığındaki artış ve seyahat gelirlerindeki azalışın etkisiyle 1,7 milyar dolar açık verirken 12 aylık birikimli açık ise 33,8 milyar dolar ile Kasım 2015’ten bu yana görülen en yüksek seviyesine çıkmıştı. Kasım’da ihracat %9,7 artış ile ithalattaki %6,0 yıllık artışın üzerinde gerçekleşmiş ve dış ticaret açığı %4 azalmıştı. Diğer taraftan Kasım ayı seyahat gelirlerinin mevsimsellik nedeniyle düşük olduğu dikkate alındığında, Kasım ayı Cari İşlemler Dengesine ilişkin medyan tahmin 2,500 milyar dolar düzeyinde.

***

Dedim ya, filmde Florence Foster Jenkins’in sesinin kötü olmasına değil, iyi olmaya çalışmasına, ona yaklaşmak için elinden geleni yapmasına hayran kalıyorsunuz sonunda kaçınılmaz gerçekle yüzleşse de.

Benimki de o hesap; hatta onun sözleriyle söyleyecek olursam:

Benim için şarkı söylemeyi beceremedi diyebilirler ama bu şarkı söylemiş olduğum gerçeğini değiştirmez.

İyi bir hafta dileklerimle.


269 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page