top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Kedidir Kedi!


Şimdi kuracağım cümleyi bir yerden bakarak yazıyorum:

Server”da büyük boyutlarda bir değişiklik yapıldığında “client”lara gönderilen data paketlerinde gecikme yaşanıyor. Ancak akışın bozulmaması için bir önceki paket yeniden işleniyor.

Bir dalgalanma oldu değil mi sizde? Bende de...

O zaman gelin şu kısa videoyu bir izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sadece Matrix’te bir dalgalanma değil Deja Vu, araştırmalara göre insanların üçte ikisi hayatları boyunca en az bir kez bir şeyi daha önceden yaşamış ya da görmüş olduğu hissine kapılıyormuş.

Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan olabileceğini söyleyenler var mesela. Beynin sağ lobu ile sol lobu arasındaki milisaniyeden daha küçük bir zamanda çalışıyor olmanın getirdiği fark, bir tarafın diğer taraftan daha geç algılamasına ve bu hissin yaşanmasına sebep oluyor diyenler var.

Konumuz ekonomi, tarih de 24 Ocak olunca insan ister istemez bir Deja Vu yaşıyor. 24 Ocak Kararları’yla Türkiye ekonomisinin temel paradigması değişmiştir. Bu kararlardan sonra “serbest piyasa ekonomisine” geçilerek yeni bir ekonomik anlayış üstüne dizayn edilmiştir Türkiye ekonomisi.

O zamana kadar uygulanan dışa kapalı devletçi politikalar terk edilerek uluslararası sermaye ile entegrasyonu sağlanmıştır. Yaptıkları ve yapamadıkları ise bir başka yazı konusu olmayı hak ediyor.

Yine bir 24 Ocak tarihi ve ekonomi için kritik bir kararın alınacağı bir gündeyiz. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu öğleden sonra faiz kararını açıklayacak. Neler yapılabileceğine ilişkin kafamdakilerin hepsini anlatmaya çalıştım. Piyasa ne diyor diye son bir kez baktığımızda ise tablo şu şekilde:

Reuters'ın 18 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 6 katılımcı 150 baz puan, 6 katılımcı 50 baz puan, 2 katılımcı 100 baz puan, 2 katılımcı 75 baz puan, 1 katılımcı 25 baz puan artırım, 1 katılımcı ise sabit tutulmasını bekliyor. Politika faizinde ise 9 katılımcı 50 baz puan artırım beklerken, 4 katılımcı 100 baz puan, 2 katılımcı 25 baz puan artırım, 3 katılımcı ise sabit tutulmasını öngörüyor. Geç Likidite Penceresi faizinde ise 7 katılımcı 100 baz puan, 4 katılımcı 200 baz puan, 2 katılımcı 150 baz puan, 2 katılımcı 50 baz puan, 1 katılımcı 300 baz puan, 1 katılımcı 75 baz puan artırım, 1 katılımcı ise sabit tutulmasını bekliyor. Koridorun alt bandı olan gecelik borç alma faizinde ise 9 katılımcı sabit tutulmasını, 3 katılımcı 75 baz puan, 3 katılımcı 50 baz puan, 2 katılımcı 25 baz puan, 1 katılımcı ise 125 baz puan artırım bekliyor.

Matrix’te dalgalanmaya neden olacak kadar geniş bir dağılım değil mi?

Yarın “Ben bu anı daha önce yaşamıştım!” mı, yoksa “Kedidir kedi!” mi diyeceğiz çok merak ediyorum.


61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page