top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAli Orhan Yalcinkaya

Varmış Gibi Yaptığımız Rezervler

TCMB’nin yayımladığı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporu, swaplar hariç net rezervlerin –47.9 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bir başka ifadeyle kasanın aslında boş olduğunu gösteriyor.


TCMB’nin yayımladığı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre rezerv varlıklar bir önceki aya göre 4.8 milyar dolar artışla 84.5 milyar dolara yükselirken yükümlülükler aynı dönemde 3.0 milyar dolar artışla 131.4 milyar dolar oldu.

34.2 milyar dolar tutarındaki altın rezervi ve 1.5 milyar dolar karşılığı SDR hesaba katıldığında net rezerv varlıkların bir önceki aya göre 1.8 milyar dolar artarak –46.9 milyar dolara gerilediğini görmekteyiz.

Toplam swap tutarı bir önceki aya göre 3.9 milyar dolar artarak 66.8 milyar dolara yükselirken, -79.1 milyar düzeyinde olan döviz rezervleri 2.0 milyar dolar artarak –77.2 milyar dolara geriledi. TCMB’nin net rezervlerinin Ekim sonu itibariyle 18.9 milyar dolar olup bu rakama swaplar dahildir. Swaplar hariç tutulduğunda net rezervler –47.9 milyar dolar düzeyindedir, bir başka ifadeyle kasa boştur.

Öte yandan brüt döviz rezervlerinin yüzde 79.1’i swaplardan oluşmaktadır. TCMB’nin bankalar ile yaptığı swap tutarı Ekim’de bir önceki aya göre 3.9 milyar dolar artarak 50.8 milyar dolara yükseldi. Ekim sonu itibariyle TCMB’nin net APİ fonlamasının 223.2 milyar TL olduğu dikkate alındığında fonlamanın yüzde 54.1’inin swap kanalı üzerinden gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Raporun tamamına şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi

81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page